Bilgisayar operatörlüğü kursunu bitiren görme engelliler sertifa aldı

BURSA(CİHAN)- Bursa’da görme engellilere yönelik düzenlenen bilgisayar ve santral operatörlüğü kurslarını başarıyla tamamlayanlara sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen kurslar çerçevesinde 10 bilgisayar, 10 santral operatörlüğü kursiyeri açılan kursu başarıyla tamamladı. Ayrıca kursiyerlere İş-Kur Bursa Şubesi tarafından günlük 15 TL harçlık verildi.

Dernek bahçesinde düzenlenen sertifika töreni ile sertifikalarını alan kursiyerlerin oldukça mutlu oldukları gözlendi. Törene Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Güney, AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan, Dernek Başkanı Yakup Yılmaz, İş – Kur Bölge Müdürü Kasım Tilki, sivil toplum örgütleri temsilcileri, kursiyerler ve aileleri katıldı. Kursu başarıyla tamamlayanlara sertifikalarını Vali Yardımcısı Güney, AK Parti Milletvekili Tutan verdi.

Bursa Zihinsel Engelliler Mehter Takımı’nın kısa bir konser verdiği törende konuşan Vali Yardımcısı Mustafa Güney, büyük bir özveri göstererek katıldıkları kursu başarıyla tamamlayan kursiyerleri kutladı. AK Parti Milletvekili Mehmet Emin Tutan ise özellikle yerel yönetimlerde engellileri düşünerek icraatta bulunmalarını isteyerek, altyapı, ulaşım ve iş olanakları yönünden engelli vatandaşların da göz önünde bulundurulmasını istedi.

Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şube Başkanı Yakup Yılmaz ise engellilerin sorunlarını çözülmesi için yönetimlerin daha duyarlı olmalarını istedi. Yılmaz, “Düzenlediğimiz bilgisayar ve santral operatörlüğü kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerler bu gün sertifikalarını aldı. 10 bilgisayar ve 10’da santral operatörü olmak üzere toplam 20 kursiyer kurs gördü. Bu sertifikalar istihdamda da kendilerine büyük kolaylık sağlayacaktır. Amacımız istihdama katkıda bulunup, bu arkadaşlarımızı da topluma katmak.” dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Bursa Şubesi’nde düzenlenen kursta, sesli ve çentikli klavyeler kullanıldığını anlatan Başkan Yılmaz, eğitimin ise Tophane Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri tarafından 2 ay olmak üzere, toplam 120 saat olarak verildiğini söyledi.

Bilgisayar kursunu başarıyla tamamlayanlardan Neşe Ateş ile Ferdi Babacan isimli kursiyerler ise kursu başarıyla tamamladıkları için büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını belirtti. Kursiyerler, “Kursta öğretmenlerimiz öncelikle bize klavyeyi kullanmayı öğrettiler. Klavyeyi öğrendikten sonra web tasarım kursu aldık. Tamamen görmeyenler ise kulaklık takarak sesli komutlar ile öğreniyorlar. Ayrıca ‘J’ ve ‘P’ harfleri üzerinde ki çentiklerden yola çıkarak klavyeyi öğreniyoruz. Zaten tuşların yerini öğrendikten sonra gerisi basit, çünkü sesle seni yönlendiriyor bilgisayar.” şeklinde konuştu.

Aldıkları sertifikanın kendileri için istihdama da büyük faydasının olacağını belirten kursiyerler, kimseye yük olmadan kendi ayakları üzerinde durarak hayatlarını sürdürmek istediklerini sözlerine

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.