Bingöl’deki Tecavüz Davasına Kapalı Celse Kararı

Haziran 2013'te Bingöldeki tecavüz olayında serbest bırakılan sanıklar için Diyabakır'daki avukatlar protesto gösterisi düzenledi. Fotoğraf:İHA
Haziran 2013’te Bingöldeki tecavüz olayında serbest bırakılan sanıklar için Diyabakır’daki avukatlar protesto gösterisi düzenledi. Fotoğraf:İHA

Bingöl’de 2 yıl önce 8 uzman çavuş tarafından cinsel istismar ve tecavüze uğrayan E.A.’nın mahkemesinin kapalı celse yapılması kararı alındı. Bingöl Ağır Ceza mahkemesinde yargılanması başlanan çavuşların davasına Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı da dahil oldu.

Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’nın ve E.A’nın avukatı çocuğun yaşının küçük olması ve can güvenliğinin tehdit altında olmasını gerekçe göstererek davanın kapalı celse yapılmasını talep ettiler.  Talep kabul edildi fakat bu duruma sanık ve avukatları itiraz etti.

Medyanın olayları çarpıtabileceği ve yanlış bilgiler ortaya çıkabileceğini söyleyen avukatlar mahkemenin medyaya açık yapılması konusunda itirazlarını dile getirdiler.

Haziran ayında sanıklar serbest bırakıldığı için, medya ve halk tarafından büyük tepki almıştı. Sosyal medyada da olayın büyük ölçüde yayılmasından sonra Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, twitter’daki hesabından ‘Bingöldeki tecavüz olayına sessiz kalmayacağız’ dedi ve olaya derhal müdahil olacaklarını belirtti.

Bugün ise Fatma Şahin Twiter hesabından, “Hukuk Müşavirliğimiz, Bingöl’deki, 16 yaşındaki kız çocuğuna tecavüzle yargılanan eski uzman çavuşların davasında müdahil. Şu anda duruşma devam ediyor. Hukuk Müşavirliği adına bir avukatımız mağdure ve ailesi adına davaya katılıyor” yazdı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.