Bir İşi Yaparken Önemli Olan Devamlılığını Sağlamaktır

Yazan: Guanming

Bir kişi eğer güçlü iradeye ve kararlı bir sabırlılığa sahip değilse, yaptığı hiçbir işi uzun sürdüremez. Ancak, başarının anahtarı tam da sonuna kadar dayanıp dayanamayacağına bağlıdır. 3 dakikalık bir sıcakkanlılık mutlaka yolun ortasında herşeyi başarısızlıkla sonlandıracaktır. Sadece kararlı ve sabırlı olan insanlar başarının sonuna varabilir.

Antik Yunan filozofu Sokrates’in eğitim metoduna örnek verelim, okulun açıldığı ilk gün öğrencilerine: “Bugün tek birşey öğreneceğiz, çok basit ve de çok kolay, herkes kollarını olabildiğince öne doğru sallasın, sonra da olabildiğince arkaya doğru sallasın. ” diyerek Sokrates bir de kendisi örnek gösterdi. Bugünden itibaren herkes her gün 300’şer defa yapacaktı. Sonra öğrencilerine sordu: “Bunu yapabilecek misiniz?”

Öğrenciler güldüler, içlerinden, “Bu kadar basit birşeyi kim yapamasın? Resmen bizi aptal yerine koyuyor!” diye geçirdirler. Böylece hepsi öğretmenleriyle anlaşma yaptı, her gün bunu yapacaklarına dair söz verdiler. Bir ay geçti, Sokrates öğrencilerine sordu: “Her gün 300 defa kollarınızı sallayacaktınız, bu kadar basit bir işi kimler sürdürdü?” Bu sırada bütün öğrenciler gururla elini kaldırdı. Bir ay daha geçti, Sokrates yine hangi öğrencilerin devam ettiğini sordu, fakat bu sefer devam eden öğrenci sınıfın %80’i idi.

Bir yılın ardından, Sokrates tekrar sordu: “Lütfen bana söyleyin, bu en kolay kol sallama hareketini kimler devam ediyor?” Ancak tüm sınıfta yalnızca bir kişi elini kaldırdı. Bu öğrenci ise daha sonra Antik Yunan’ın diğer büyük filozofu Platon’du.

Hayatın prensibi de böyledir. Dünyadaki en basit en kolay yapılan bir iş bile olsa, eğer azim ve iradeden yoksun ise sonuna kadar dayanamaz. Başarıya ulaşabilmek için, bir işin devamlılığını sürdürmek en önemli kuraldır.

Doğu Amerika Saati: 29.03.2010 07:12:42

Orijinal Çince link:

http://www.epochtimes.com/gb/10/3/29/n2860457.htm

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.