BMW R32 Efsanesinin Doğuşu

BMW,  Karl Friedrich Rapp tarfından orjinal olarak uçak motoru üreticisi olarak kuruldu. Firmanın kullandığı mavi ve beyaz yuvarlak madalyonun da, Bavyera’nın mavi beyaz kareli bayrağını temsil ettiği söylenirdi. Fakat firma 2010 yılında bu logonun mavi göklü bir arka planda dönen beyaz bir pervaneyi sembolize ettiğini belirtti.

1916’da şirket Austro-Daimler için V12 motorlar üretmesi konusunda bir kontrat yaptı. Ekstra finansman ihtiyacından dolayı Rapp, Camillo Castiglioni ve Max Friz’in desteğini aldı ve şirket ‘‘Bayerische Motoren Werke GmbH’’ ismi altında yeniden yapılandırıldı. 1917’de Avusturyalı sanayici Franz Josef Popp tarafından satın alınarak BMW AG oldu.

I.Dünya Savaşı’ndan sonra 1919 Versay Anlaşması gereği Almanya’da uçak üretimi yasaklandı ve BMW tren yolu frenleri üretimine döndü. Bu süreç içerisinde firma motorsiklet ve otomobil üretimine geçiş yapmak zorunda da kaldı. 1919’da BMW, ilk motorsiklet motorunu tasarladı ve bu motor Nuremberg’de bir şirket tarafından üretilen ‘‘Victoria’’ adlı bir modelde kullanıldı.

BMW motosiklet ve motosiklet motoru üretimine Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra başladı. İlk başarılı motosiklet üretimleri 1923 yılında “BMW R32” modeli ile gerçekleşti. Bu ayrıca BMW’nin ürettiği ilk ikiz boksör motor tipli ve hava soğutmalı motor idi. 500 cc, hava ile soğutulan, yatay-karşılıklı bir motoru vardı ve bu durum, gelecek on yıllarda da değişik modellerde yankısı sürecek olan bir özellikti. Bu motor tipi birçok revizyondan geçmekle birlikte, [prensipte aynı olacak şekilde] günümüzdeki tüm R tipi BMW motosikletlerde de kullanılmaktadır.

BMW bugün Mini ve Rolls Royce firmalarının da sahibi durumunda.

Fotograf: http://bimmerin.net/motohistory.php

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.