Borçlu Vatandaşa E- Haciz Şoku

BORCUNU ÖDEMEYEN VATANDAŞA ARTIK AF YOK

Gelir İdaresi, Esnafın vergi borçlarını,motorlu taşıtlar vergisini, trafik cezasını, emlak vergisi borçlarının ve binlerce öğrenim kredisi borçlusunun  peşine  e-hacizle düştü.Borçları bankalardan otomatik tahsil eden Gelir İdaresi Başkanlığı, Bankalara e-haciz emri göndererek,borçluların banka hesaplarına ve kredi kartlarına bloke koyuyor. Borçlular elektronik olarak banka hesabından kesildiği için  hiçbir müdahalede  bulunamıyor ve kredi kartlarını kullanamıyor. Sadece bankadaki parasının eksildiğini görebiliyor.Böylece Gelir İdaresi Başkanlığı. binlerce borçludan alacaklarını  tahsil ediyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı, elektronik haciz borçların tahsilinde etkili bir yöntem olarak kullanıyor. Devlete ve kurumlara borcu olan herkese öncelikle uyarı mektubu gönderiliyor. Mektubun ardından verilen süre içinde yapılandırma ya da taksitlendirme yapmayan vatandaşların banka hesabı olup olmadığı Bankalararası Kurul’a soruluyor. Devlet veya özel bir bankada maaş, mevduat hesabı bulunanlar için online olarak elektronik tahsilat tebliği yapılıyor. Tebliğin ardından borçlu vatandaşın hesabının bulunduğu banka parayı bloke edip, alacaklı olan vergi dairesine EFT yapıyor.

Öğrenim kredisi borcu bulunanlarda ise süreç şu şekilde ilerliyor; Kredi Yurtlar Kurumu’ndan çıkan borç alacak işlemi için daha önce getirilen affa müracaat etmeyenlere uyarı yapıldığı dikkate alınarak Maliye Bakanlığı aracılığıyla vergi daireleri takip yaptı. Ardından binlerce borçlunun banka hesaplarından elektronik yöntemle paralar tahsil ediliyor. Vatandaşlar elektronik haciz banka hesaplarındaki azalmadan fark ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.