Borlu Bir Bileşik Bacalardan Çıkan Karbondioksidin Yüzde 70’ini Yok Ediyor

Eti Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Yılmaz,  bor madeninden elde edilen yeni bir ürünü, sanayiye dönüştürebildiğimizde, parasal olarak büyük kazançlar elde edebileceğimizi açıkladı. Bor madeninin yeni bir kullanım alanını keşfettiklerini belirterek, laboratuar ortamında yapılan çalışmalarda Bor’lu çözeltilerle baca gazından çıkan karbondioksidin yüzde yetmişini yok etmeyi başardıklarını açıkladı.

 Dünyanın en büyük çevre sorunlarından birinin karbondioksit emisyonu olduğuna dikkat çeken Yılmaz, uzun süredir üzerinde çalıştıkları, baca gazındaki karbondioksidi bor bileşikleriyle azaltma projesinde çok büyük başarılar elde ettiklerini söyledi. Laboratuar ortamında yapılan çalışmalarda mükemmel sonuçlar aldıklarını, testlerde borlu çözeltilerin baca gazının içindeki karbondioksidin yüzde 70’ini tutmayı başardıklarını söyledi. Bu buluşla milyonlarca dolarlık getirinin yanı sıra çevre için de çok önemli olduğu dikkat çektiği konuşmasını şöyle sürdürdü:’‘’Bunu laboratuvar çalışmalarında defalarca test ettik ve kanıtladık. Şimdi pilot çalışmaya geçeceğiz ve bununla ilgili bir tesis kuracağız. Bu çalışma da bittikten sonra çıkıp herkese ‘sizin baca gazlarınızı biz arıtırız’ diyeceğiz. Sadece arıtmak değil, bu arıtımı sağlayan ve satabileceğimiz yeni bir borlu ürün üreteceğiz. Bu ürünü sanayileştirebilirsek paraya para demeyeceğiz. Çünkü dünyanın en büyük sorunlarından biri çevreye verdiği zarar nedeniyle karbondioksit emisyonu. Küresel ısınmanın çevre sorunlarının altında hep bu sorun var.’’

 Jet ve roket yakıtından, tank zırhına, deterjandan, kağıt sanayiye kadar 500’ün üzerinde kullanım alanı olan bor mineralin kullanımına bir yenisi daha eklendi.

Baca gazındaki karbondioksidi tutan borlu bileşenin patentini almak için Türk Patent Enstitüsüne müracaatta bulunduklarını, ticari spekülasyona neden olabileceği gerekçesiyle söz konusu olan çalışmayla ilgili daha fazla detay veremeyeceğini belitti.

Bor Kimyasallarının satışlarının her geçen gün arttıran Eti Maden, dünya bor talebinin yüzde 47’sini karşılıyor. Bu yıl 875 milyon satış geliri hedefleyen Eti Maden, bunun 227 milyon dolarını Hazine’ye temettü olarak ödeyecek.

Bor inşaat sektöründe, çimentoda mukavemet artırıcı ve izolasyon amaçlı, daha sağlam ve hafif depreme ve ısıya dayanıklı binaların yapımında, yalıtımda kullanılan cam elyafı üretiminde kullanılıyor.

Ahşap korumada, yanmayı önleyici maddelerde, nükleer uygulamalarda, otomobil hava yastıklarında, kanser tedavisinde, füze yakıtlarında atık su temizlemede, bilgisayarlarda, pil ve akülerde, kozmetik, kauçuk ve plastik sanayinde, fotoğrafçılık, havai fişek gibi patlayıcılarda, cam ve seramik sektöründe, sabun ve deterjanlarda, tarım sektörü gibi 500’i aşkın alanda bor kimyasallarından yararlanılıyor.

Dünya’da bilinen Bor rezervi dağılımında Türkiye toplam 885.000 bin tonla birinci sırada yer alıyor. Ardından Kazakistan 102.000 bin, ABD 80.000 bin tonla i,Çin 47.000 bin tonla yer alıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.