“Bu Dizi Romanlara Önyargı Havası”

Roman HavasıAkdeniz Roman Derrnekleri Federasyonu bir televizyon kanalında yayınlanan “Roman Havası” adlı diziyi protesto etmek amacıyla Mersin’deki dernek binalarında bir basın açıklaması yaptı.

Türkiye’deki tüm Romanlar adına açıklamada bulunan Federasyon başkanı Ali Daylam ve federasyon danışmanı Özcan Purçu Türkiye’deki tüm yaptıkları açıklamada;  “Bu dizi roman kültürüne, yaşamına, geleneklerine tamamıyla ters, biz Romanların özelliklerini yansıtmayan, aksine Romanları toplum içinde küçük  düşüren, aşağılayan, hakir ve basit bir topluluk gibi gösteren, Romanların aşağılanmasına, dışlanma ve ön yargılara uğramasına zemin hazırlayan bir yayındır” diye tanımladıklarını bildirdiler. Dizi için federasyon başkanı Ali Daylam “Bütün bu göz önündeki yoksullukla, bütün bu sıkıntılarla cebelleşen Romanlar o kadar mazoşist bir toplum mudur ki bu kadar sorun ve problem arasında oynayıp göbek atsınlar” diyerek Romanlar için toplumda yaratılan algının yanlışlığına değindi.

Mersin’de 12 yıldır eğitim, istihdam ve Roman hakları üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyleyen Daylam diziyi yayınlayan kanalı da şu sözlerle eleştirdi: “Yoksullukla beraber onurlarıyla ayakta durmaya çalışan bir Roman toplumu profili var. Roman camiasının kısa zaman önce mahallesi vardı, yıkıldı. Romanlar denildiğinde insanın aklına hakikaten oynayan, göbek atan ve maalesef bu yönüyle ön plana çıkan bir profil geliyor. Aslında geri planında Romanların yaşadığı farklı bir kültürü var. Romanlar çok farklı lanse ediliyor bu da bizi hakikaten üzüyor ve yıpratıyor. Düşünebiliyor musunuz? Roman kadın sokağın ortasında doğum yapıyor. Arsızlığıyla, hırsızlığıyla, çalanıyla  çırpanıyla böyle bir şekilde lanse ediliyor. Bütün bu sıkıntılar yeni yetişecek jenerasyonun aklında böyle Roman profili, modeli ortaya çıkaracak. Sanki Romanlar o yerleşkelerden geçirilmemesi gereken, görüşülmemesi gereken kişiler gibi, görüşüldüğünde acaba hırsızlık mı yapacak, cebimizdeki parayı mı çalacak gibi algı oluşuyor. Bu şekilde anlatılması ve ifade edilmesi bu televizyon kanalına yakışmadı. Bizleri çok üzen bir çalışma oldu. İnşallah bu dizi kaldırılır. Çünkü Romanları örseleyen ve sıkıntıya boğan bir çalışma. Romanlar bu şekilde aktarılmaması gerekiyor. Romanlar bu ülkenin asli unsurlarıdır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da bu anlamda görüş bildiriyorlar.”

Federasyon danışmanı Özcan Purçu ise,  “ Bizim “Roman havamız”, herkese, her gruba, yönelik her türlü ayrımcılığa, önyargıya, dışlamaya karşıdır, bizim Roman havamız, insanları aşağılamaz,  bizim Roman havamız, başka bir topluma yapışmış ön yargılarla mücadele eder, Bizim Roman havamız sabah akşam mahallede göbek atmaz, yoksul Romanların ayırımcılık, barınma istihdam, eğitim sorunları ile mücadele eder. Biz Romanlar olarak yoksullukla, sıkıntılarımızla, yoksunlukla mücadele  ediyoruz. Bu dizi bu haliyle ‘Roman Havası’ değil, “Romanlara Ön Yargı Havası’ adını hak etmektedir” sözleriyle yayını eleştirdi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.