Bursa’daki Orman Yangınında Sabotaj İhtimali

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Bursa’da geçtiğimiz hafta sonu 50 hektarlık kızılçam ormanındaki yangının 5 farklı noktada büyümesi sabotaj şüphesini gündeme getirirken, aynı dakikalarda 4-5 kilometre uzaklıkta 4 farklı noktada yangın çıkması bu iddiayı güçlendirdi.

İHA muhabirleri, çevre yolu kenarında Doğanköy ve Yolçatı bölgelerinde birer kilometre mesafede çıkarılan 4 farklı yangının görüntülerine ulaştı. Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz cumartesi günü merkez Osmangazi İlçesi Aksungur Mahallesi ile Mudanya İlçesindeki Çağrışan Mahalleleri arasındaki ormanlık alanda yangın çıktı.

5 farklı noktada çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü ve 4 köyü de etkisi altına aldı. 50 hektarda etkili olan ve 14 saat süren çalışmalar sonucu sönen yangında bir çok tarım alanında da zarar oluştu. Amatör kameralara yansıyan görüntülerde yangının sabotaj olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Ormanlık alanda 5 noktada, otoban kenarında ise 4 ayrı noktada yükselen alevler sabotaj ihtimalini kuvvetlendirdi. Otoban kenarında Doğanköy ve Yolçatı’daki farklı noktalarda çıkarılan yangının görüntülerini kaydeden Yolçatı Köyü’nden Sezgin Avcı, “29 Ağustos gecesi bir düğüne davetliydim. Tam yemek yediğim sırada bir yerden dumanların yükseldiğini fark ettim.

Mudanya yolu üzerindeki dumanları gördüm, aynı anda önümdeki otobanda da bir yangının olduğunu gözlemledim. Ancak iki yangın arasındaki mesafe hayli uzak. Sonra yolun 1 kilometre ötesinde başka bir yangının daha olduğunu fark ettim.

Alevlerin Yolçatı köyünde ve Doğanköy’de de devam ettiğini gördüm. Bu işin itfaiye ekiplerini meşgul etmek adına sabotaj olduğunu düşünüyorum. Yetkililerin bu konuyla ilgili derin bir araştırma yapmalarını bekliyorum.” diye konuştu.

Bursalılar ise yanan ormanlık alanın kesinlikle ranta açılmaması konusunda yetkilileri göreve davet ederken, Sağlık ve Orman Bakanı ile Bursa Valisi’nin verdiği sözlerin mutlaka tutulması gerektiğini dile getiriyorlar.

Öte yandan yangınların çıkış sebepleriyle ilgili jandarma ve polis ekiplerinin soruşturması devam ediyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.