Büyükelçilerden Türkiye’ye Övgü

Avustralya, İtalya gibi çeşitli ülkelerin Ankara büyükelçileri Kovid-19 mücadele kapsamında Türkiye’yi övdüler.

Türkiye’nin Kovid-19 ile mücadele kapsamındaki önlemler, Kuveyt, Avustralya, İtalya, Ukrayna, Macaristan, Singapur ve Sri Lanka’nın Ankara büyükelçileri tarafından övgü aldı.

Türkiye’de filyasyon sistemiyle vaka sayılarının azaltılmasına büyükelçiler tarafından dikkat çekildi.

Yedi büyükelçinin Türkiye hakkındaki yorumları Milliyet’te yer aldı.

Büyükelçilerin Türkiye hakkındaki yorumları şu şekilde oldu;

Gassan ez-Zevavi (Kuveyt):

Buradaki vatandaşlarımızın Kuveyt’e dönmeleri için gerekli işlemleri gerçekleştirdik. Kuveyt’te yaşayan Türk vatandaşlarını mali para cezalarından muaf tuttuk ve dönme prosedürlerini kolaylaştırdık. Türkiye, koronavirüsün yayılmasını önlemek için gerekli önlemleri almasıyla öncül ülkelerden biri. Türkiye’de uygulanan filyasyon sistemi sayesinde, vaka sayıları diğer ülkelerde artarken Türkiye’de azaldığını görebiliyoruz. Türk diplomasisi, uluslararası ilişkileri ve bu süreçte dünyanın her yerine yardım sağlayarak ortaya çıktı, uluslararası haritada değerini kanıtladı.

Massimo Gaiani (İtalya):

Birkaç ay öncesine kadar hayatımızda bu kadar radikal bir değişikliği hayal etmek bile düşünülemezdi. Bu trajedinin olumlu bir yönünü hayal etmem gerekirse, sanırım şimdiye kadar kıymetini bilmediğimiz birçok şeyin önemini yeniden keşfetmemiz. Mahrum kaldığım en önemli şey İtalya’daki eşim ve çocuklarımdan uzak olmak. Yeşillikler arasında uzun yürüyüşler yapıyor, doğanın muhteşem güzelliğinin farkına varıyorum. İtalya ile Türkiye’nin diyaloğu, aralıksız devam ediyor. Konsolosluk faaliyetleri, İtalyan ve Türk vatandaşlarının kendi ülkelerine geri dönüşlerini sağlayabilmek üzere ikili kooperasyona odaklandı. En acil süreci atlattıktan sonra, dijital platformların sunduğu fırsatlardan yararlanmaya çalışarak, İtalya’nın Türkiye’de ekonomik, ticari ve kültürel tanıtım faaliyetlerini geçici olarak yeniden modelleme çalışmaları sürdürüyoruz. Motivasyon kaynağımız, Türkiye’nin iş ve kültür dünyasından aldığımız pek çok olumlu tepkiyle birlikte, Türk halkı ve makamlarının daha iyisini yapmaya teşvik eden bu sevgisi ve yakınlığını kesinlikle unutmayacağız.

Marc İnnes-Brown (Avustralya): Bakan Koca’ya övgü;

Büyükelçilik şu sıralar Kovid-19’dan etkilenen Avustralyalılara yardımcı olmaya çalışıyor. Bu süreç ülkelerimizi birbirine daha da yakınlaştırdı. Bakanlar düzeyinde videokonferans görüşmeleri yapıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, kendisini işine adamış tüm Türk sağlık çalışanlarının ve Türk hükümetinin çabalarından övgüyle bahsetmek isterim. Özellikle Bakan Koca’nın günlük olarak verdiği bilgilendirmeler çok değerli. Bütününe baktığımızda çok etkileyici bir mücadele verilmekte.

Jonathan Tow (Singapur): ‘Türkiye şeffaf ve esnek’

Bugünlerde teknolojiye daha fazla güvenmek zorundayım. Ailecek evdeyiz, yemek pişirmek ve kitap okumak, oğlumla oynamak gibi pek çok şeye zaman ayırabiliyorum. Türkiye her zaman yardımcı, destekleyici ve etkili bir rol oynuyor. Çalışmaları ve bu süreçte ortaya koyduğu modellemeyi takdir ediyoruz. Süreç oldukça başarılı yönetildi. Hepimizin karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, Türkiye, açık fikirli, şeffaf ve esnek.

Viktor Matis (Macaristan): ‘Yüzümüzü Doğu’ya çevirdik’

Bu süreçte ailemle daha fazla vakit geçiriyorum. Oğlumla bahçedeki bitkileri keşfediyoruz. En çok insan hikayelerine tanıklık etmeyi özledim. Türkiye sağlık malzemelerinde çok ciddi üretim yapan bir ülke. Ne Macaristan, ne de AB ülkeleri ciddi bir üretici değil. İhtiyacımız dolayısıyla 8 tonluk maske hammaddesini Türkiye’den satın aldık. AB’de karar mekanizması çok yavaş ve salgın sürecinde yol haritası çizemedi. Bu sebeple yüzümüzü Doğu’ya çevirdik.

Andriy Sıbiga (Ukrayna): ‘e-Diplomasiye adaptasyon’

Karantina kuralları gereği direk temasları ve görüşmeleri ciddi oranda sınırlandırırken, e-diplomasiye adapte olma sürecimizi hızlandırdık. Türkiye’ye yeni atanan Polonya Büyükelçisiyle ilk tanışma amaçlı görüşmemiz online gerçekleşti. Bize her türlü kolaylık sağlayan Türk tarafına teşekkür etmek istiyorum. Koordineli iş birliğimizle bugüne kadar 3 binden fazla Ukraynalı vatanına döndü. Salgının ikili ticarete olumsuz sonuçlarının minimize edilmesi konusu Cumhurbaşkanlarımızın telefon görüşmesinde ele aldı. Sanal ortamda yaptığımız görüşmeler sonucunda iki ülkenin ürünlerini götüren tır şoförleri için uygun bir formül bulabildik.

Muhammed Rizvi Hassen (Sri Lanka): ‘Türkçe’ye odaklandım’

Son günlerde beni özleyen oğlumla bolca vakit geçiriyoruz. Tarih üzerine bol bol okuma yapıyorum ve Türkçe dil eğitimine odaklandım. Sri Lanka’da ihtiyacı olan kişilere yardım ulaştırmak ve ticari ilişkilerimizi sürdürmek için Türk siyasilerinden, devlet ve özel kurumların yetkililerinden mükemmel destek alıyorum. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yardımıyla İstanbul Havalimanı’nda mahsur kalan Sri Lanka vatandaşlarının geri gönderilmesi sağlandı. Türkiye’ye çok minnettarız.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.