C Vitamini Deposu Kuşburnu

Fot: www.turkiyes.net

Kuşburnu, 100 gram portakaldan 40 kat daha fazla C vitamini içerir. Soğuk kış günlerinde en fazla ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında C vitamini gelir. Kuşburnu meyvesi, potasyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi elementlerin yanında özellikle olgunlaşma döneminde yüksek oranda şeker ve protein içerir, ayrıca kuşburnunda C vitamine ek olarak B1, B2, E ve K vitaminleri ile karoten vardır.

Kuşburnunun, grip ve soğuk algınlığı ile bazı kanser türlerinin oluşmasına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur. Stres, sigara, egzoz dumanı gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan yıpranmayı önlemede, cildi güzelleştirmede, kolesterol, yorgunluk, varis, romatizma, dolaşım bozuklukları, hemoroid ve ülser gibi hastalıklar, mide krampları ve sindirim sistemi zorluklarına karşı, kuşburnunun çayı, marmeladı ve diğer ürünler kullanılabilir.

Bileşim: Bolca C vitamini ve öteki vitaminler (A, B1, B2, K, P); mineraller, meyve asitleri, flavonlar, tanen ve şeker. Çekirdekte ise Vanillin vardır.

Etkileri: Besleyici ve güçlendirici, hafif müshil, hafif idrar söktürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, soğuk algınlığını giderir.

Kullanım alanları: Kuşburnu, doğal C vitamini içeren en değerli kaynaktır. Bu vitamine ihtiyaç duyulduğunda her zaman kullanılabilir. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendirir. Özellikle ilkbahar kürleri için çok uygundur. Genel güçsüzlüklere ve yorgunluklara karşı kullanılabilir. Kabızlık ve hafif safrakesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlıklar sağlayabilir. Ayrıca, kuşburnunun böbreküstü bezlerini çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu kabuğu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10 dakika kadar kaynatılır ve süzülür; veya aynı miktar bitki aynı miktar kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak kuşburnu çayı yeterlidir.

Karışım: Soğuk algınlığı ve gribe karşı, kuşburnu ve ıhlamur çiçeği çok ince kıyılarak eşit oranda karıştırılır. Bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Balla tatlandırılıp içine biraz limon sıkılan çay, elden geldiğince sıcak ve yudumlanarak içilir. Günde 2-4 bardak yeterlidir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.