Casuslukla Suçlanan Edward Snowden, Rusya’ya Sığındı

Jack Phillips tarafından , Epoch Times

Jack Phillips tarafından , Epoch Times
Jack Phillips tarafından , Epoch Times

Amerika’da eski CIA ajanı olan Edward Snowden, Amerikan Ulusal Güvenlik ihlali yapması sebebi ile Hong Kong’a kaçmıştı. Amerikan hükümeti tarafından geri iadesi istenmesi üzerine, Rusya’ya kaçtı. Fakat Rusya’ya giremediği için Moskova hava limanında yaşıyordu.

Edward Snowden, Rusya’dan geçici sığınma hakkı alınca Perşembe günü Moskova hava limanından ayrıldı.

Avukatı Anatoly Kucherena, “Snowden bir otelde veya bir daire kiralayarak yaşayabilir”. “Fakat kişisel güvenliğini sağlayabilmesi ciddi bir sorundur” dedi.

Bir aydan fazla bir zamandır Sheremetyevo havaalanında sıkışıp kalan Snowden havaalanında yaşamak zorunda kalmıştı. Twitter’da, Wall Street Journal muhabiri Paul Sonne’nın belirtiğine göre, Avukatı, Snowden’ın en çok kız arkadaşını özlediğini belirtti.

Avukatı Kucherena, “Rusya’daki insanların özellikle Rus genç kızların onunla ilgilendiklerini onu çağırdıklarını söylediğimde bana hala eski kız arkadaşını özlediğini söyledi” diye açıklama yaptı.

Casusluğunun ortaya çıkmasından sonra, medyaya göre, eski kız arkadaşı Snowden’nın yaptığı hareket karşısında ihanete uğradığını açıklamıştı.

Snowden Rusya’da yaşama ve çalışmak için izninin çıkmasından hemen sonra, bir iş teklifi aldı. Rusya’da facebook’a eşdeğer olan Vkontakte’nin kurucusu olan Pavel Durov, “yıldız güvenlik ekibi” için Snowden’a iş teklifinde bulundu.

Perşembe günü Amerikan hükümeti Snwoden’a verilen sığınma hakkını kınadı.

AP ajansına göre Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, “Bizim çok açık ve yasal olan isteğimizi belirtmemize rağmen Rus hükümeti tarafından Bay Swoden’ın iade edilmemesi bizi hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Ayrıca, “Bay Swoden siyasi bir muhalif veya ispiyoncu değildir. Bilgi sızdırdığı için suçlanmaktadır ve en kısa zamanda ABD’ye iade edilmelidir” diye ekledi.

Edward Snowden, Amerika Birleşik Devletlerinin Ulusal Güvenlik ajansının telefon ve internet kayıtlarını izleme programını basına sızdırmıştı.

Bazı milletvekilleri de bu durumu şiddetle kınadı. Senatör John McCain, “Rusya’nın bu utanç verici hareketi, Amerika’ya karşı kasıtlı bir çabadır. Bu davranış tüm Amerikalıların yüzüne vurulan bir tokattır” dedi. “Şimdi Putin’in Rusya’sıyla olan ilişkilerimizi tekrar gözden geçirme zamanıdır” diye ekledi.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.