Çavuşoğlu, Lavrov’la Bir Araya Geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile buluştu. Görüşmenin gündeminde Suriye ordusunun İdlib’e muhtemel harekatının önlenmesi var.

Görüşme sonrası düzenlenen basın açıklamasında Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi her alanda üst düzeye çıkarmak için yoğun çaba sarfediyoruz. Bu yakın ilişki ve dostluk bazı ülkeleri kıskandırmıyor da değil. Rusya bizim için stratejik bir ortaktır.

Rusya’dan gelen turist sayısının sürekli artması bizleri memnun ediyor. Bu sene 6 milyon civarında Rus dostumuzu ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Bugün Lavrov’la Suriye’yi konuştuk. Bir taraftan Astana ruhunu, ateşkesi devam ettirmek için birlikte çalışmamız lazım diğer taraftan siyasi durumu çalıştırmak lazım. Üç garantör ülkenin heyetleri De Mistura’yla bir araya gelecek.

İdlib, Astana anlaşması içinde çatışmasızlık bölgelerinden bir tanesiydi. Radikal grupların etkisiz hale getirilmesi hepimiz için önemli. Siyasi çözüm için bir anayasa şart.

İdlib’de askeri bir çözüm felaket olur. 3,5 milyon insanın evini terketmesi demektir. Hem Türkiye’nin hem Rusya’nın Suriye konusundaki güvenirliliğini de yok eder. Önemli olan Rusya’nın endişelerini ortadan kaldırmak.

Bizim işbirliğimiz sadece Suriye’yle sınırlı değildir. Kafkasya’dan Orta Asya’ya birçok alanda işbirliğimiz var” açıklamasında bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.