Çeçenlerden Teröre Karşı Yürüyüş

Başkent Moskova’nın en büyük uluslararası havalimanı Domodedova’da meydana gelen terör saldırısı sonrası, Rusya acılarını sarıyor. Bir taraftan kiliselerde yaşamlarını yitirenler için ayinler düzenlenirken, güvenlik güçleri de olayı gerçekleştirenleri bulmaya çalışıyor.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesindeki ayrılıkçı hareketlerin saldırının arkasında olabileceği iddialarına karşılık, Çeçen gençler teröre karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

Suçluların bir an önce cezalandırılmasını isteyen Başbakan Vladimir Putin ve Devlet Başkanı Dmitri Medvedev saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiği ile ilgili sessizliklerini koruyor. Rosbalt haber ajansına açıklamada bulunan güvenlik kaynakları, Karaçay Çerkez Cumhuriyeti’nden Çeçen gruplarla birlikte ayrılıkçı harekette yer alan ‘Nogay Taburu’ adlı bir örgütün olayı gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Daha önce de eşlerini yitiren Çeçen kadınların oluşturduğu ‘Kara Dullar’ adlı örgüt üyelerinin saldırıyı gerçekleştirmiş olabileceği belirtilmişti.

Rus NTV televizyonunda yayınlanan görüntülerde saldırıda yaşamını yitiren biri kadın diğeri erkek saldırganlarla ilgili detaylar yer aldı. Saldırıda başı kopan erkek teröristin 30-35 yaşlarında Kuzey Kafkasya ya da Arap görünüşlü bir yüze sahip olduğu belirtiliyor.

JİRİNOVSKİ’NİN KAFKASYA POLEMİĞİ SÜRÜYOR

Diğer taraftan aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti (LDPR) lideri Vladimir Jirinovski ile Kafkasya cumhuriyetleri arasında tartışmalar sürüyor. Çeçenistan parlamentosu, Duma’dan LDPR’in ayrılıkçı ve bölücü faaliyetleri nedeni ile kapatılmasını isterken, Dağıstan ve İnguşetya parlamentoları da benzer talepleri Duma’ya iletti.

Jirinovski saldırıdan iki gün önce Rossiya televizyonunda yayınlanan ‘Teke Tek’ isimli programında Kuzey Kafkasya halklarını hedef almıştı. Jirinovski, Kafkas halklarının Rusya’yı istila ettiğini iddia etmişti. Dün Çeçen lider Kadirov Jirinovski’nin televizyondaki konuşmalarına sert tepki göstermişti. Kadirov, “Jirinovski’nin Kuzey Kafkasya’daki durumla ilgili konuşmaları Rusya’nın toprak ve ulusal güvenliğini tehdit ediyor. Ben resmi televizyon kanallarının birinde böyle bir konuşmanın yapılmasından dolayı öfkeliyim…” demişti.

Rusya’da etnik düşmanlığın arttığı bir sırada Jirinovski’nin bu yönde açıklamalar yapması, daha çok yıl sonunda yapılacak parlamento seçimlerine yönelik bir yatırım olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre bölgede yüzde 0,05 civarında oy toplayabilen Jirinovski, Rusya’nın diğer bölgelerinde yaşayan ulusalcı oyların peşinde.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.