Cenevre’deki Üçlü Kıbrıs Görüşmesi Sona Erdi

Cenevre’deki Üçlü Kıbrıs Görüşmesi

İsveç’in Cenevre şehirdeki Birleşmiş Milletler (BM) merkezinde yapılan üçlü Kıbrıs görüşmesi sona erdi.

Cenevre’de BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın katılımı ile yapılan üçlü Kıbrıs görüşmesi sonra erdi. Yaklaşık 4 buçuk saat süren üçlü görüşmenin ardından Kıbrıs’taki liderler ile basının karşısına çıkan BM Genel Sekreteri Ban, görüşme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ban, Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki çalışmaların hız kaybetmeye başladığını düşündüğü için iki ay önce New York’ta liderlerle görüşme yaptığını ifade ederek, taraflardan sorunun çözümü yönünde çalışmalarını hızlandırmalarını istediğini anımsattı. Tarafların bu yönde Kasım ayından bu yana çalışma yaptığını vurgulayan Ban, Eroğlu’nun geçirdiği kalp ameliyatına karşın iki liderin geçtiğimiz aylarda 4 kez görüştüğünü ve temsilcilerinin de 13 defa bir araya geldiğini kaydetti.

Kasım ayındaki son görüşmemizden bu yana ilerleme olduğunu vurgulayan BM Genel Sekreteri, bugünkü görüşmelerin ardından, iki liderin birlikte çalışmaya devam edeceğinin açık olduğunu bildirdi.

Görüşmede, müzakere masasındaki bir çok konunun konuşulduğunu vurgulayan Ban Ki-moon, iki liderin gelecek haftalarda görüşmelerini yoğunlaştırarak devam ettirme konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Bu görüşmelerde farklılıkların azaltılarak, ilerleme sağlanmasını umduğunu belirten Ban, Kıbrıs’ta her iki tarafta yapılan kamuoyu yoklamalarının, toplumların artık daha fazla konuşma değil, çözüm istediklerini ortaya koyduğunu bildirdi.

Şubat sonunda BM Güvelik Konseyi’ne görüşmeler ile ilgili bir rapor sunacağını ifade eden BM Genel Sekreteri, “Bugün liderlerin attığı adımları memnuniyetle karşılıyorum. Bu Kıbrıs’ın bir an önce yeniden birleşmesi yönünde açık bir gösterge. Şubat ayı sonunda BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs görüşmelerinde gelinen noktaya ilişkin bir rapor sunacağım. Liderlerin önümüzdeki günlerdeki görüşmelerini yakından takip edeceğim. Eğer görüşmelerdeki bu yapıcı ve pozitif ruh devam ederse, toplantıya olumlu bir rapor vereceğim.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.