Cenk Devrim Ulusoy Serbest Dalışta 2 Dünya Rekoru Kırdı

Cenk Devrim Ulusoy, Antalya’nın Kaş ilçesindeki Hidayet Koyu açıklarında paletli sabit ağırlık serbest dalış kategorisinde 87 metrelik dalışıyla dünya rekoru kırdı. Dünya Sualtı Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri nezdinde dalış yapan Cenk Devrim Ulusoy, 87 metre derinliğe 1 dakika 15 saniyede ulaşırken, iniş-çıkış süresi toplam 2 dakika 28 saniye olarak kaydedildi. Daha önceki rekorun 86 metre ile İtalyan Homar Leuici’ye ait olduğu belirtildi.

Rekor denemesini izleyenler arasında CMAS Başkan Yardımcısı Ivan Nyidi, CMAS Spor Komitesi Başkanı Xavier Duran, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Başkanı İnkılap Obruk ile sporcunun antrenörü Levent Ucuzal de yer aldı.

Ulusoy, paletsiz ip destekli 80 metre dalışta da, dünya rekoru kırdı. 80 metre derinliğe 1 dakika 21 saniyede ulaşırken, iniş-çıkış süresi toplam 3 dakika 8 saniye olarak kaydedildi.

Cenk Devrim Ulusoy, Serbest Dalış Branşına 2003 yılında başladı, bir bahar dönemi çalışmaları ile ilk Türkiye Şampiyonasında Avrupa Rekorunun üzerinde derece yaptı. Bu branşdaki 6 yıllık kariyerinde 20’nin üzerinde Türkiye Rekoru, 6 resmi Dünya Rekoru ve 2 resmi Avrupa Rekoruna sahip oldu. Bunlarla birlikte 2 Dünya Şampiyonluğu, 1 Avrupa Şampiyonluğu ve 1 Dünya İkinciliği sahibidir. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.