Çevrimiçi Gizliliğimiz Tehlikede mi?

Çevrimiçi Gizliliğimiz  Phorm ile Tehdit Ediliyor

TTNET, kişisel verilerin ve çevrimiçi gizliliğin korunması haklarını ihlal eden ve AB içerisinde faaliyetleri yasadışı ilan edilen  Phorm firması ile Türkiye’de ortak faaliyete başladığını duyurdu.

Yurt Haber’in verdiği özel habere göre kişisel verilerin ve çevrimiçi gizliliği ihlal ettiği, temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davrandığı gerekçesiyle, internet kullanıcılarının tepkisine maruz kalan ve Avrupa Parlementosu’nun Türkiye’yi de içeren bir kararıyla AB sınırlarında faaliyetleri yasadışı hale gelen Phorm, Türkiye’nin fiili tekel durumundaki servis sağlayıcısı TTNET ile anlaşmaya vararak Türkiye’de faaliyetlerine başladığını duyurdu.

Haberin devamında bu duyurunun hemen ardından  Alternatif Bilişim Derneği’nin Phorm firmasına karşı bir kampanya başlattığı duyuruldu.

Alternatif Bilişim Derneği üyesi Yetkin Sal ile görüşen Yurt Haber, çevrimiçi gizliliği ihlal ettiği söylenen Phorm firması ve kampanya hakkında bilgi aldı.  Yapılan röportajda Phorm’un aslında bir reklam şirketi olduğu ve sanki kullanıcının monitörüni izleyen bir çift göz gibi bütün hareketlerini izlediği ve özel analiz ettiği belirtildi.  

Sal ayrıca sistemin işleyişi ile ilgili şunları belirtti: “Sistem, www.gezinti.com adresine kullanıcıların yönlendirilmesi ve kayıt edilmesiyle başlıyor. Birçok kullanıcı, yönlendirildikleri sayfayı kapattıkları halde sisteme kayıtlandığını söyledi. Sistem DPI (Deep Packet inspection-Derin Veri Analizi) denilen teknolojilerle işliyor. İnternetteki işleyişi postaneye benzetmek mümkün. Paketler bir adresten diğerine içeriğine bakılmaksızın iletilir. Ancak DPI ve dolayısıyla Phorm paketlerin içeriğine bakar, tarar, analiz eder. Buna göre kişileri tasnifler ve dolayısıyla fişler.”

Sal, toplanan bilgilerin ne amaçla kullanılacağı bilinmemekle birlikte, bu durumun kişisel bilgilerin güvenliği, özel hayatın gizliliği ve çevrimiçi özgürlüğü ihlal ettiğini sözlerine ekledi. Bu bilgilerin devlet ile paylaşılabileceğini belirtti. Sel dernek olarak kampanya başlattıklarını ve kullanıcıların tepki gösterebilmesi için www.enphormasyon.org sitesini kurduklarını belirtti. “Amacımız Phorm’un bu ülkeden gitmesini sağlamak, bunu da hep beraber başarabileceğimize inanıyoruz” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.