Chavez: Anka Kuşu Gibi Küllerimden Yeniden Doğdum

23 Temmuz 2011’de Kemoterapi tedavisi için Küba’dan ülkesine döndüğünde halkına yaptığı konuşma sırasında (JUAN BARRETO/AFP/Getty Images)

Venezuella Başkanı Hugo Chavez bugün 57. Yaşını kutladı. Bir süredir kanser hastalığı ile uğraşan Chavez halkına karşı konuşma yaptı. Başbakanlık önünde toplanan halkı Chavez’e desteklerini belirttiler.

Ailesi ile beraber halkı selamlayan Chavez, “Artık 57 yaşına girdim. Bundan sonra hayat benim için yeniden başladı. Gelecek 57 yıl beni bekliyor” dedi.  Ayrıca kanseri yeneceği sözünü verirken Anka kuşu gibi yeniden küllerinden doğduğunu söyledi.

Halkına karşı yaptığı konuşma sırasında küçük bir dans gösterisi yaparak yaşama sevincini belirtti.

Bir süredir Küba’ya gidip gelerek kanser tedavisi gören Chavez’in kanser hastalığına yakalanması görevini sürdürüp sürdüremeyeceğine yönelik söylentilere yol açmıştı. Önümüzdeki yıl Venezuela’da genel seçimler var ve Chavez dördüncü dönem Cumhurbaşkanlığı için tekrar aday olacağını belirtti.

Venezuela’nın lideri olan ve uyguladığı politikalarla gerek kendi ülkesinde gerekse dünyada pek çok insanın beğenisini kazanan Hugo Chavez, 1954 yılında dünyaya geldi. Chavez, 57 yıllık yaşamında, karşımıza bazen maceracı bir subay, bazen de yeni-liberalizme karşı gelen ve yoksul-emekçi halk lehine düzenlemeler yapan reformist bir lider, bazen de, yanı başında bulunan ve yıllarca kendisini Kıta’nın efendisi olarak görmüş ABD’ye karşı koyabilen cesur bir devlet başkanı olarak çıkmakta. İktidara gelmesinden bu yana uyguladığı politikalara “Bolivarcı Devrim” adını veren Chavez, daha uzun süre Başkanlık görevini sürdürecek gibi görünüyor.

Chavez, Sabaneta’da doğdu. Babası bir öğretmendi. Bölgenin yönetiminde zaman zaman aktif rol almış bir aileden geliyordu. 17 yaşındayken Venezuela Harp Akademisi’ne yazıldı. Ardından Simon Bolivar Üniversitesi’nde politika bilimi alanında derslere devam etmesine izin verildi. Fakat herhangi bir derece almadan üniversiteden ayrıldı. Ardından ordunun çeşitli kademelerinde görev aldı.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.