CHP, Bakan Eker Hakkında Gensoru Önergesi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında, çiftçileri işsizliğe ve yoksulluğa sevk ettiği gerekçesiyle gensoru önergesi verdi.

CHP Grup başkanvekilleri Kemal Anadol, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce imzası ile TBMM Başkanlığı’na verilen gensoru önergesinde, AK Parti döneminde uygulanan tarım politikaları yüzünden, üreticilerin büyük sorunlarla karşılaştığı iddia edildi.

AK Parti iktidarında, 3 milyon hububat üreticisinin zor durumda olduğu, baklagiller üretiminde ve kütlü pamuk üretiminde azalma yaşandığı ileri sürülürken, yine 3 milyon ton narenciye üretilmesine rağmen yeterli ihracat yapılamaması yüzünden narenciyenin dalında kaldığı belirtildi.

Gensoru önergesinde büyük ve küçükbaş hayvan üretiminde ciddi bir iyileşme sağlanamadığı koyun ve keçi sayısında azalma yaşandığı öne sürüldü. Önergeye göre, 2002 yılında 434 bin olan kırmızı et üretiminin, 2009 yılında 412 bin tona kadar indiği ifade edildi. Önergede, 2010 yılında Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlık hayvanların ancak ithalatla sağlanabildiği bilgisine yer verildi. Aynı şekilde kırsal alandaki yoksulluğun 2002 yılında yüzde 34,48 olduğu ülkede bu oranın 2009’de yüzde 38,69’a yükseldiği iddia edildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.