CHP Dokunulmazlıkların Kalkmasını İstiyor

CHP’li Vekiller Dokunulmaktan Korkmuyorlar!

CHP Milletvekilleri Fezlekeyi protesto etti (CHP.org.tr)

Dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında verilen Fezleke sonrası CHP’li vekiller Genel Başkanları’nın ardından dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili dilekçelerini Meclis Başkanlığına vermek için Meclis Basın Giriş kapısından TBMM Başkanlığına kadar yürüdüler. Toplu olarak ve alkışlarla yapılan bu yürüyüş Meclis tarihinde ilk kez oluyor. Yürüyüş sırasında CHP’li vekil Şafak Pavey’in ‘DOKUN BANA’ yazan tişört giymesi dikkat çekti.

CHP Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi  bir grup CHP’li milletvekiliyle birlikte Meclis basın giriş kapısında basın toplantısı düzenledi. CHP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik dilekçelerini  TBMM Başkanlığı’na vereceklerini açıkladı.

CHP Grup Başkanvekilleri M Akif Hamzaçebi ve Emine Ülker Tarhan birer konuşma yaptılar. Ardından CHP’li Milletvekilleri ‘‘dokunulmazlıklarının kaldırılması’’amacıyla hazırladıkları dilekçelerini Meclis Başkanlığı’na vermek üzere alkışlarla ve protestolarla yürüdüler. Yürüyüş sırasında M.Akif Hamzaçebi ve Emine Ülker Tarhan’ın yanı sıra Şafak Pavey, Kamer Genç gibi ana muhalafet partisinin renkli isimleri de vardı.

Meclis Başkanlığı’na gelindiğinde dilekçeleri Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e Grup Başkanvekilleri M. Akif Hamzaçebi ile Emine Ülker Tarhan sundu.

Hamzaçebi, çıkışta Meclis Başkanı’na 132 CHP’li milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep eden dilekçeleri sunduklarını ifade etti.

Hamzaçebi, Meclis Başkanı Çiçek’in dilekçeleri ilgili komisyonlara havale edeceğini, CHP’nin tepkisini demokratik ölçüler içerisinde normal bulduğunu, CHP grubunun hassasiyetini Meclis Başkanı Çiçek’in anlayışla karşıladığını belirtti.

 CHP’li vekillerin Meclis Başkanlığına yürüyüşü sırasında meclise giren AKP milletvekili Mustafa Elitaş’ın ‘‘Bir bardak suda fırtına koparıyorlar. Bizim Genel Başkanımızın da fezlekesi var’’ sözlerinin  sorulması üzerine Hamzaçebi; ‘‘Elitaş’a şunu sormak isterim. Acaba Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bakanları hakkında görevleri nedeniyle iktidarları döneminde herhangi bir fezleke düzenlenmiş midir? Eğer bağımsız yargı varsa bakanlar hakkında da bir çok iddialar var. Bizzat Sayın Başbakan’ın yargıya yönelik cümleleri vardır ama hiçbir savcı harekete geçmek cesaretini gösterememiştir” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.