CHP’de Bir Kişi Hariç Yemin Krizi Sona Erdi

Meclisteki yemin krizi 123 CHP’li vekillerin dün meclise gelerek yemin etmesiyle çözülmüş görünüyor. 9 CHP’li vekiller dün mazeret gösterip yemin etmezken 4’ü bu gün yemin etti.

CHP Mersin milletvekili İsa Gök partisinin kararına karşı çıkarak Gök, “Benim yemin etmeme kararım var. Bu siyasi bir karardır. Kendi irademle yemin etmedim. Bugün basın toplantısı yaparak gerekçelerini açıklayacağım” dedi.

 Yemin etme töreninde bütün CHP’li milletvekillerinin yakasına taktıkları ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’’ kokartını takmayan CHP İstanbul milletvekili Sabahat Akkiraz, egemenlik milletin iradesinde olsaydı tutuklu milletvekilleri bugün mecliste olurdu, diyerek tepkisini dile getirdiğini söyledi.

Ak Parti ve CHP yöneticileri Meclis’te yaşanan ‘‘yemin krizini’’ dün sabah saatlerinde bir araya gelerek 2 saaten fazla görüştüler. Görüşmeye Ak Parti’den Grup başkanvekili Nurettin Canikli ve Ahmet Aydın ile başkan yardımcısı Haluk İpek, CHP’den Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Kırlareli Milletvekili Turgut Dibek ve İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın katıldı.Görüşmede iki heyet ortak bir mutabakat metni üzerinde çalıştı ve taslak metin iki Genel Başkanın onayına sunuldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun taslak metne onay vermesiyle sorun çözülmüş oldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.