CHP’li Batum: Amacımız Cezaevinden Kurtarmak Değil Arkalarında Olduğumuzu Göstermek

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan’ı milletvekili adayı göstermek istemelerindeki amacın onları cezaevinden kurtarmak değil arkalarında olunduğunu göstermek olduğunu söyledi.

TBMM’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Batum, Sezgin Tanrıkulu’nun açıklamalarının son derece haklı olduğunu belirterek aralarında bir sorun bulunmadığını kaydetti. Ergenekon davasının başından bu yana oyun olduğunu iddia eden Batum, herkesi içine atıp bütün hukuksuzlukları devam ettirip, 3,5 yıl insanları tutuklu yargılamanın hukuka aykırı olduğunu ileri sürdü. Ergenekon’daki sürekli devam eden tutuklamaların da bu oyunun parçası olduğunu savunan Batum, adaylık konusunda ise şunları söyledi: “O kişilerin kurtarılması için değil; çünkü anayasa açık, kurtarmak mümkün değil. Ne ile suçlandığını bilmeyen iki gazeteci orada. Türk toplumunun belirli bir bölümü, en azından yüzde 50’si yapılan rezilliğin, densizliğin farkında. ‘Buna artık izin vermeyeceğiz’ yönünde, sembolik olarak, bu ikisini milletvekili yapalım. Benimki bir öneri, onların kurtulmayacağını bile bile, arkalarında olduğumuzu sembolik olarak gösteren bir şey yapalım dedim.”

Meselenin prensip meselesi olduğunu ileri süren Batum, Ergenekon, Balyoz, KCK davalarında insanların tutuklu bulunduğunu dile getirerek, Deniz Feneri davası için Hüseyin Çelik ve Bekir Bozdağ’ın neden konuşmadığını sordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.