Christmas Tüm Dünyada Yarın Başlıyor

Tüm Dünyadan Christmas’a Hazırlık Gösterileri

Güney Kore’de Christmas için ilginç bir gelenek mevcut. Christmas için düzenlenen kutlamalarda satılan hediyelerin bütün geliri fakirlere veriliyor. (Chung Sung-Jun/Getty Images)

Noel kutlamaları yarın yani 24 Aralık’ta Noel Arifesi ile başlıyor. 25 Aralık ise İsa’nın doğuşu yani Christmas olarak biliniyor. Christmas, 24 Aralık gecesi, 25 Aralık günü ve bazı ülkelerde 26 Aralığa kadar devam ediyor.  20. Yüzyılın başlarından itibaren Noel, Hıristiyan olmayanlar tarafından da kutlanan ve hediye alışverişlerinin yoğun olduğu bir yeni yıl bayramı haline gelmiştir.

Günümüzün tüm dünya ülkelerinde Noel kutlamalarında, İsa’nın doğumunun canlandırıldığı oyunlar sahnelenir, Noel ağaçları süslenir, ışıklı ev, bahçe, cadde süslemeleri yapılır, hediyeler alınır, tebrik kartları verilir ve Noel arifesinde Noel Baba’nın gelişi simgesel olarak canlandırılır. Yaygın Noel temaları, iyi niyet, sevecenlik ve ailenin birlikte zaman geçirmesi olarak sıralanabilir.
Hıristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde Noel tatili yeni yıl tatiliyle birleştirilir. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jül Sezar takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar.

Noel Baba (Santa Claus) ise özellikle Hıristiyan dünyasında Noel kutlamalarının en önemli figürlerinden biridir.

Tüm Dünya’da yeni yıl kutlanmaya başlandı. Yarın gece itibari ile başlayacak Christmas için birçok ülke kutlamalara başladı.

Bazı ülkelerden örnekler:

Hollanda Havaalanında Christmas gösterileri yapan bir grup (Getty Images/AFP/EVERT ELZINGA)

 

Japonya Tokyo'da Noel baba kostümü giymiş kişilerin 31 metre yüksekteki binanın dışındaki yaptıkları bir gösteri (KAZUHIRO NOGI/AFP/Getty Images)
İspanya Barcelona'da akvaryum içine girmiş olan Noel Baba kıyafeti giymiş dalgıçlar (LLUIS GENE/AFP/Getty Images)
Christmas öncesi Tayland’da yapılan festivalde fillere Noel Baba kıyafeti giydirilmiş.(PORNCHAI KITTIWONGSAKUL/AFP/Getty Images)
Almanya Berlin’de köpekbalıklarının olduğu bir akvaryumda noel baba kostümü giyen dalgıçın yaptığı bir gösteri (Getty Images/AFP/JOHANNES EISELE)
Hindistan’da Ahmedabad’da bir okulda Christmas Kutlaması (Getty Images/AFP/ Sam PANTHAKY)

Anahtar Sözcükler: Christmas, Noel Baba, Yeni Yıl, 24 Aralık,25 aralık, Noel arifesi

İlgili Haberler:

Yılbaşı Öncesi Uzakdoğu’dan Renkli Görüntüler

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.