Chu Suiliang, Tang Hanedanlığında Ünlü Bir Kaligraf ve Politikacı

Chu Suiliang, Tang hanedanlığındaki ünlü bir kaligraf ve politikacı (Resimleyen: Jane Ku / Epoch Times)
Chu Suiliang, Tang hanedanlığındaki ünlü bir kaligraf ve politikacı
(Resimleyen: Jane Ku / Epoch Times)

Chu Suiliang (M.S. 596 ~ 659), Tang Hanedanlığının başında yaşamış dört büyük kaligraftan (hattat) biriydi.

O, soylu bir ailede doğdu ve babası Tang hanedanlığının erken döneminde ünlü bir başbakan ve edebiyatçıydı. Chu Suiliang da ailesinden etkilenerek, edebiyat, tarih ve kaligrafi üzerinde özenle çalıştı. Yavaş yavaş tanınmış bir bilgin ve devlet işleri danışmanlığı için yetenekli bir aday oldu. Dürüst kişiliği ile hızla terfi etti ve sonunda İmparator Taizong tarafından Tang Hanedanlığında önemli bir bakanlığa atandı.

O aynı zamanda, ünlü kaligraflar Ouyang Xu ve Yu Shinan’ın öğrencisi olarak yetenekli bir kaligraf oldu. Gençliğinde biraz şöhret edinmiş olsa da ancak kırklı yaşlarında bu uzmanlığı fark edildi ve imparator tarafından tanındı. M.S.638 yılında İmparator Taizong, hocası büyük kaligrafi üstadı Yu Shinan’ın ölümünün yasını tutarken, Başbakan Wei Zheng ona Chu’nun kaligrafilerini önerdi. İmparator, Chu’nun kaligrafilerinden çok memnun kaldı ve Chu, ondan sonra sarayda hizmet etmeye başladı.

Sarayda çalışırken, ünlü tarihi kaligraflara ait birçok kaligrafi başyapıtına erişme ve üzerinde çalışma imkanı buldu ve böylece kaligrafisini geliştirerek, yeni bir seviyeye ulaştı. Elde ettiği deneyimle aynı zamanda bir sanat doğrulama uzmanı haline geldi. Bir keresinde, İmparator Taizong, Wang Xizhi’dan (M.S.303-361 yılları arasında yaşamış kaligrafi bilgesi) olduğu iddia edilen antik kaligrafi çalışmalarının yer aldığı bir ruloyu Chu’ya gösterdi. Ruloyu bir süre inceleyen Chu, onun sahte olduğunu söyledi. İmparatorun şaşırarak izlediğini görünce, o güçlü güneş ışığı altında rulo üzerindeki iki karakteri göstererek, “Bu iki karakter içindeki koyu mürekkep işaretleri üzerinde düzeltme yapıldığını gösterir ki, üstat çalışmalarında asla böyle kusurlar bırakmayacaktır.” İmparator Taizong, çok memnun oldu ve onu saray küratörü olarak atadı ve korunması için değerli kaligrafi eserlerini sınıflandırma vazifesi verdi.

Chu Suiliang’nın kaligrafisinde ince ama sağlam karakter yapısına yer veriri, insanlar ince vuruşlarından gelen içindeki dik gücü söyleyebilirler. O, Sui Hanedanı kaligrafi stilini geliştiren, sonrasında Tang Hanedanlığında yeni tarzını yaratan bir kaligrafist olarak tanındı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.