Çin Başkan Yardımcısı Şi Cinping, Başbakan Erdoğan’la Görüştü

Çin Başkan Yardımcısı Şi Cinping Başbakan Erdoğan’la Görüştü

ŞiCinping-TBMM Başkanı Cemil Çiçek Görüşmesi-TBMM

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping resmi bir ziyarette bulunmak için Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün resmi davetlisi olarak gelen Şi Cinping Ekim 2012’den itibaren Çin Halka Cumhuriyeti’nin yeni başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşen Çin Halk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısına görüşme yapıldığı sırada dışarıda protesto gösterileri yapıldı.

Çiçek, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping ile Mecliste görüştü. Çiçek, görüşmede yaptığı konuşmada, Türkiye ve Çin’in, Asya kıtasının, biri doğu, diğeri batısında yer alan iki büyük ülke ve iki köklü medeniyetin temsilcisi olduğunu söyledi.

TBMM Başkanı Çiçek, böylesine önemli ve büyük medeniyetlere sahip iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin, yalnızca Türkiye ve Çin için değil, bölgenin ve tüm dünyanın yararına olacağını ifade etti.

Konuk Başkan yardımcısı bu gün de İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la  görüştü. Erdoğan,Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde Şi Cinping ile saat 18.00’de başlayan özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede iki önemli konu ön plandaydı. Bunlardan birincisi Suriye konusuydu.Şi Cinping’in yardımcısı 4 gün önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’la görüşmüştü. Şi Cinping, o görüşmenin sonucu olarak Beşar Esat’ın Suriye’de iç savaşın durması için taleplerini, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’a iletti.

Başbakan Erdoğanla, Şi Cinping’in ikinci önemli konusu da  iki ülke arasındaki kültür,ticaret, sanayi ve turizm konularında işbirliğinin artırılma amacıyla bu yıl Türkiye’de  Çin Yılı; 2013’te de Çin’de Türkiye yılının ilan edilmesi ve Türkiye- Çin Ekonomik İşbirliği’ydi. Bu amaçla da ekonomik antlaşmalar iki devlet adamı tarafından imzalandı.

Çin Halk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Şi Cinping’ e protesto gösterileri İstanbul’da da devam etti. Uygur Türkleri adına bir grup, Çin Devleti tarafından baskı ve insan hakları  ihlallerine maruz kalan Uygur Türkleri için, kalmış olduğu otelin önünde posterlerini yakarak, yumurta atarak protesto ettiler.

Anahtar Kelimeler: Çin Devlet Başkanı, Şi Cinping, insan hakları,zulüm ,Çin Yılı,

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.