Çin Demir Çelik Endüstrisi 23 Kat Kayıp Yaşadı

Anhui eyaletindeki demir çelik fabrikası 25 Haziran 2011 (STR/AFP/Getty Images)

Çin Demir Çelik Sektörü İlk Kez Zarar Kaydetti

Demir çelik üretiminin gereğinden fazla olması,  stokların artmasına, kar marjlarının düşmesine ve ithal demir cevherinin Çin limanlarında yığılmasına sebep olmuştur. Bununla birlikte, Çin Demir ve Çelik Birliği tarafından yayınlanan istatistiğe göre 2012 yılının ilk çeyreğinde sektör uzun aradan sonra ilk kez zarar kaydetmiştir.

İstatistiğe göre bu yıl Ocak’tan Şubat’a geçerken Çin demir sektöründe yer alan firmaların %41,2’si yani toplamda 7.37 milyar yuan ($1,6 milyar USD) zarar kaydetti. Bu da geçen yıla göre 23 kat düşüşü temsil etmekte.

Birlik Başkan Yardımcısı Zhang Changfu “2000 yılından beri ilk kez Çin demir çelik endüstrisi zarar kaydetmiştir” dedi.

Demir çelik endüstrisi Çin endüstrisinin %10’unu temsil etmektedir. Çin Demir ve Çelik Birliği verilerine göre, Çin’in ham çelik üretim kapasitesi şimdiden 900 milyon tonu aşmıştır, ancak 2011 yılında Çin’de çelik talebi sadece 700 milyon tonda kalmıştır.

Demir endüstrisi araştırmacısı Pei Sisi’ye göre çelik endüstrisinin zararı iki sebepten oluştu: yakıt fiyatlarının yükselmesi ile artan üretim maliyetleri ve düşük talep neticesinde azalan demir fiyatları. Azalan talebi tetikleyen diğer faktörler: yakın zamanda Çin emlak pazarının daralması, para arzının sıklaşması ve yatırımların gerilemesi olmuştur.

Demir Cevherinde Artan Stok

Çin demir çelik piyasasında dünyanın en büyük pazarıdır. Geçtiğimiz on yıl içinde, Çin şehir ve kasabalarında hızla büyüyen sanayileşme demir çelik talebini artırdı. Talep her yıl yüzde 15 oranında büyüdü ve Çin’in çelik endüstrisi dünya çelik üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturdu. Çin aynı zamanda 2011 yılında dünyanın en büyük demir cevheri ithalatçısı oldu ve dünya ticaretinin yüzde 60’ı haline geldi.

Çin Demir ve Çelik Birliği verilerine göre, Çin’deki çelik talebindeki büyüme 2011 yılında yüzde sekize geriledi ve bu yıl yüzde dört oranında daha daralma beklenmekte. Talebin azalması ile demir çelik üretimi zayıflayacak ve bunun sonucunda, demir cevherine ve kömüre olan talep de büyük olasılıkla düşecektir.

Qianlong News’da yayınlanan bir habere göre, birçok küçük ve orta ölçekli çelik imalat firmaları demir cevheri alımlarını kesmiştir. Çin’in demir cevheri ithalatının yedide birine hizmet eden liman kenti Qingdao’da son altı ayda demir cevheri stokları birikmeye başlamıştır.

28 Mayıs itibariyle Çin limanlarında biriken demir cevheri stoğu 97.27 milyon tona ulaşmıştır.  Qingdao ve Rizhao gibi önemli limanlarda stoklar 10 milyon tona (tüm zamanların en yüksek seviyesine) ulaşmıştır. Bazı Çin limanları da depolama alanı eksikliği nedeniyle ithalat yüklerini geri çevirmeye başlamıştır.

Orjinal İngilizce haber

Orjinal Çince haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.