Çin devlet Medyası: Google 10 Nisan’da Ülkeden Ayrılıyor

Google 10 Nisanda Çin'deki faaliyetlerini sona erdiriyor

ŞANGHAYÇin‘in resmi gazetelerinden The China Business News, ABD merkezli internet devi Google’ın Çin‘deki faaliyetlerini 10 Nisan’da sona erdireceğini iddia etti.

İsmini açıklamak istemeyen Çinli bir reklam ajansı yetkilisi, gazeteye yaptığı açıklamada, “Google’ın Çin‘den 10 Nisan’da ayrılacağını öğrendik. Ancak bilgi henüz Google tarafından doğrulanmadı” dedi. Haberde, ajansın, Google’ın Çin’deki iş ortaklarından biri olduğu belirtildi. Google’ın Çin‘deki bütün faaliyetlerine mi, yoksa bazı operasyonlarına mı son vereceğine dair net bir bilgi yer almadı.

Adını gizli tutan bir Google yetkilisi, The China Business News’e verdiği demecinde, şirketin Pazartesi günü Çin‘den ayrılma süreci ve yerel işçilere verilecek tazminatlarla ilgili bir açıklama yapabileceğini aktardı.

Google’ın Çin‘deki sözcüsü Marsha Wang ise, gazetenin iddialarını yalanladı. Sözcü, şirketin ülkedeki pozisyonu ile ilgili yeni bir gelişme olmadığını belirtti.

Sansür krizi ve siber saldırılardan dolayı Google ile Pekin hükümeti arasındaki ipler iyice gerilmişti. Amerikalı şirket ve Çin arasındaki görüşmeler de sonuç vermeyince ilişkiler çıkmaza girmişti. Google bu süreçte Çin‘de iki Android telefonunun çıkışını ertelemiş ve taşınabilir uygulamaların kullanılmasını durdurmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.