Çin Deyimleri: At İle Varışta Elde Edilen Anlık Zafer

At ile varışta elde edilen anlık zafer (Resimleyen: SM Yang/Epoch Times)
At ile varışta elde edilen anlık zafer (Resimleyen: SM Yang/Epoch Times)

Yazar: Lily Choo, Epoch Times

At ile varışta elde edilen anlık zafer” anlamına gelen Çince 馬到成功 (mǎ dào chéng gōng) deyimine, Yuan Hanedanlığındaki (M.S.1279-1368) bazı edebi eserler içinde rastlanabilir. Fakat deyimin kaynağı olan hikâye Qin Hanedanlığına (M.Ö.221-206) kadar dayanmaktadır.

Qin Shihuang¹, Çin’deki tüm savaşan devletleri fethetmeyi tamamlayan ve M.Ö.221 yılında Qin Hanedanlığını kuran ilk imparatordur.

İmparator yükselen güneşe tapmak ve dua etmek için sık sık dağlara giderdi. Saltanatının ikinci yılında bir gün, Rongcheng dağında çiçek noktalı özel bir taşın var olduğunu duydu. Ona bu taşın, tanrıça Nüwa’nın göğü tamir edişi sırasında insan dünyasına düşen ilahi bir şey olduğu ve saltanatının sağlam bir temele dayanmasına yardımcı olabileceği söylendi.

İmparator, taşa gitmek için hemen bir yol inşa edilmesini emretti. Fazla gecikmeden yol hazırlandı ve imparator dağa doğru yola çıktı. O, bu fırsatla kuvvetli askeri gücünü de göstermek istedi.

Askerlere liderlik ederek dağa giden yeni yolda ilerlerken birçok kişinin dikkatini çekti. Taşın bulunduğu yere vardığında, imparator içtenlikle taşa ibadet töreni düzenledi.

İmparator, seyahatten döndükten sonra, saltanatının daha da güç kazandığını ve bütün ülkenin daha huzurlu olduğunu fark etti.

İmparator çok mutlu oldu ve ibadet seyahatini kutlamak için liderlerinden şiirler ve şarkılar yazmalarını istedi. Bir lider, imparatorun gezisinin başarısını tanımlamak için, “Kraliyet yolunda binlerce at bulundu, Shihuang taşa ibadet ettiğinde zafer elde edildi” diye yazdı.

Satırlar, o zaman Qing imparatoru tarafından pek takdir edilmemiş olmasına rağmen daha sonraki hanedanlardaki bazı yazarlar tarafından kullanıldı.

Yuan Hanedanlığının büyük yazarları Qin imparatorunun taşa ibadet etme hikâyesine göre “At ile varışta elde edilen anlık zafer” ifadesini geliştirdi. Daha sonra, insanlar elde edilen bir anlık zafer veya hızlı bir başarıyı ifade etmek için bunu deyim olarak kullandılar.

Not:

1 İmparator Shihuan (M.Ö.260–210), aynı zamanda Qin Shihuang olarak da bilinir. Qin hanedanlığının ilk imparatorudur. Çin’in birleşmesi, paranın standartlaştırılması, Çin Seddi’nin yapımı ve büyük ulusal karayolu sistemindeki başarısı ile tanınır.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.