Çin Fener Festivali

Çin geleneğine göre, Çin Yeni Yılının kutlaması ay takviminin 15. günü olan Fener Festivaline kadar devam eder. Bu genellikle kutlamaların çoştuğu bir zamandır. Fener Festivali aynı zamanda Yuanxiao Festivali olarak adlandırılır ve bu sene 18 Şubat’a denk gelmekteydi.

Fener Festivalinin Tarihi

Festivalin tarihi ile ilgili pekçok efsane vardır.

İlk hikaye ülkeyi birleştirmk isteyen Qinshihuang (MS 259-210) zamanındandır. Cennetin Tanrısının ilk ayın 15’inde doğduğuna inanılır. İnsan dünyasının kaderini Cennetin Tanrısı kontrol ettiği için ve insanların üzerine kuarklık, fırtınalar, kıtlık veya salgınların ne zaman geleceğine karar verdiği için, imparator özellikle o gün Cennetin Tanrısına o gün iyi hava şartları ve iyi bir sağlık için dua ederdi.

Başka bir popüler hikaye Doğu Han Hanedanından İmpartator Mingdi’nin (MÖ 57-75) Budist Yazıtlar için Hindistana bir alim yolladığını anlatır. Binlerce mil kattetikten sonra, alim ilk ayın 15. gününde yazıtlarla geri döner. İmparator o kadar mutlu olur ki o gece insanlara yanmış fenerler taşımaları böylece Buda’nın gücünün karanlığı dağıtabileceğini söyler.

O günden beri, bütün imparatorlar her sene görkemli seremoniler düzenlenmesini emreder. Fener gösterileri Tang Hanedanı’nda ( MS 618-907) 3 gün ve Song Hanedanı’nda (MS 960-1279) 5 gün sürerdi. Bunların ardından bu festival bütün sosyal sınıflardan insanların beraberce kutladıkları önemli bir festival haline geldi. Fenerler yapmak için, fenerlerin üzerine halk hikayeleri resmedilerek pekçok renkli cam ve hatta yeşim taşı kullanıldı.

 

Bugün, fener gösteriler hala Çin’de ilk ay ayının 15. günü hala çok büyük bir olaydır. İnsanların dolunayı gördükleri ilk gecedir. Bu zamanda pekçok renkli fenerler beğeni için dışarılara asılırlar. İnsanlar parlak bir şekilde aydınlatılmış gecenin keyfini çıkarırlar. Bu gerçekten görülmeye değer etkileyici bir görünümdür. Aileler neşe dolu bir atmosfer içerisinde bütün aileyi bir araya toplarlar ve beraberce Yuanxiao yerler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.