Çin Hereke Halı Pazarımızı Ele Geçirdi

Türklere Özgü Hereke Halılarımız Elden Gidiyor mu?

Hereke halısını Çin ele geçirdi

Çin, geçmişi Sultan Abdülmecid’e dayanan el dokuması kaliteli yün ve ipek halıların vatanı Hereke halı pazarını ele geçirdi. Dünyanın en ünlü saraylarının baş köşesinde serili olan Hereke halısını kopyalayan Çin’de dev bir Hereke Sanayi Bölgesi kuruldu.

2008 yılında çıkan Belediye Kanunu kapsamında kapatılan birçok belediyeden biri de Hereke oldu. Türkiye’de artık resmi olarak Hereke diye bir bölge kalmadı.

Bunu fırsat bilen Çin, Hereke halısı üretimine daha çok asıldı ve dünyadaki Hereke halısı pazarını ele geçirdi. Baklava, yoğurt, sucuk, leblebi, rakı gibi birçok ürünü komşu ülkelere kaptırmak üzere olan Türkiye’nin bir değeri daha elden gitti.

Türkiye’de 2 milyar dolarlık bir halı pazarı bulunuyor. Bu pazarın da yüzde 25’ini Hereke halıları oluşturuyor. Ancak son dönemde pazarın yüzde 90’ı atağa geçen Çin’e kaptırıldı. Doğan haksız rekabetten dolayı Herekeli halı üreticileri yok olmak üzere.

Çinli internet tüccarları hereke.com’u  da satın aldı. Hereke Halıcılar Derneği devreye girdi ve uzun süren pazarlıklar sonucunda 100 bin dolara yakın bir ödeme yapılarak  internet adresi Çin’den geri alındı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.