Çin Hükümeti İnternet Aramasında ‘Mısır’ı Engelledi

Mısırda, Twitter ve diğer sosyal medya araçlarını kulllananlar, protestoları bu yolla organize ettiler. (Peter Macdiarmid/Getty Images)

Cuma günü Çin’de, ‘Mısır’ kelimesi, birdenbire internette ‘hassas’ bir kelime haline geldi. Kelime, Çin’de bulunan popüler mikro blog sitesi ‘Sina’ dahil, belli başlı arama motorlarında engellendi.

Bazı raporlar Cumartesi günü bu yasağın kaldırıldığını söylerken, AP (Associated Press) haber ajansı ise, Sina mikro blog sitesinde ‘Mısır’ kelimesiyle arama yapanların, “İlgili yasa, yönetmelik ve kurallara göre arama sonuçları görüntülenememektedir” ibaresiyle karşılaştıklarını belirtti.

Tunus’ta şiddetli protestolar yüzünden, Cumhurbaşkanı Zeynelabibin Bin Ali’nin Suudi Arabistan’a kaçışıyla sonuçlanan gelişmelerden sonra, 80,000’en fazla Mısır’lı Cuma günü sokaklara dökülerek, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mubarek’i istifaya çağırdı. Tüm bunlar gerçekleşirken Çin, internette Mısır’la iligili tüm haberleri devamlı olarak bloke etti.

Çin’in hükümete bağlı olmayan online haber sitesi Free More News’un raporuna göre, tüm medyanın Mısır’daki haberleri almak için kullandığı ‘Xinhua’ haber ajansının yurtdışı haberleri nakletmesi yasaklandı. Free More News, bağlantı yasağını öne sürerek haberleri mikro blog servisleri üzerinden yayınladı.

Free More News’un haberini doğrulamaya çalışan Radio France International (RFI), haberin medya endüstrisinden geldiğini ve doğruluğunun garanti olduğunu, fakat kaynağının isminin güvenlik nedeniyle açıklanamadığını belirtti.

Çin Hükümeti’nin televizyonu CCTV, Mısır haberlerini 29 Ocak Cumartesi öğleden sonra yayınlarken, diğer medya oragnları da haberleri hafife alarak, üstünü örterek, kendi internet sitelerinde de sadece küçük bir yer vererek ulaşılmasını zor bir hale getirdi.

Mısırlı yetkililer, cuma gününden beri internet ve cep telefonu kullanımını ülkede yasaklamıştı. Çin Komunist Partisi de, açıkça Mısır rejimini destekleyerek, kendi pozisyonunu belirtmiş oldu.

İngilizce kaynak

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.