Çin Komünist Partisi Kongresi’nde Anlaşma Kokuları

Çin Komünist Partisi eski lider kadrosu 14 Kasım’daki Pekin’de 18. Kongre’nin kapanışındaki kapanış seremonisini ayakta alkışlıyorlar. Yeni Daimi Komite üyeleri halkın istediğinin çok uzağında. (Lintao Zhang/Getty Images)

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 18. Parti Kongresi’nde yapılan genel kurulunun ardından ÇKP’yi yönetme çabası içerisindeki iki grubun birbirlerini kapana kıstırdıkları ve Parti liderliği mücadelesinde kırmızı duvarlar arkasında temkinle bir güç dengesinin oluşturulduğu kongre boyunca tüm dünya medyasında yer bulmuştu.

Açılanan Politbüro Daimi Komitesinde Xi Jinping beklenildiği üzere Hu Jintao’nun yerini alarak Komünist Partinin beklenen genel sekreteri olmasının yanı sıra, birçok kişiyi de şaşırtarak, aynı zamanda Çin Silahlı Kuvvetlerinin yani Merkezi Askeri Komisyonun da başına geçti.  Li Keqiang da, Wen Jiabao’nun yerini alarak başbakan oldu.

Böylece Daimi Komite üyeleri Xi Jinping, Li Keqiang, Zhang Dejiang, Yu Zhengsheng, Liu Yunshan, Wang Qishan ve  Zhang Gaoli oldu.

Bu sonuç ile Daimi Komitenin yeni üyelerinin halkı pek memnun etmediği ama halkın isteğinin de pek göz önüne alınmadığı biliniyor. Bu riskli oyunun sonucuyla,  askeri güç Hu Jintao ve Xi Jinping tarafının elinde kalırken, Parti’nin ve devletin gücünün ise Jiang Zemin tarafından kaldığı söyleniyor. Reformist güçlerin ise istediklerini alamadıkları görülüyor. Ama bu durumun çok da uzun sürmeyeceği ve daha büyük bir fırtınanın kopacağı bekleniyor.

Partiyi Korumak

Şu andaki durum görevini bırakan Parti lideri Hu Jintao’nun tutumu ile Jiang Zemin tarafının üyelerinin umutsuzluğunun bir sonucu olarak görülüyor. Hu Jintao’dan farklı bir kişilik belki de eski Chongqing Emniyet Müdürü Wang Lijun’un 6 Şubat tarihinde Chengdu’da bulunan Amerikan Konsolosluğuna sığınması ile başlayan olaylar zincirini iyi değerlendirerek, uzun zamandır süregelen Jiang Zemin çatışmasını bitirip Çin’e damgasını vurabilirdi. Ama böyle olmadı.

Wang Lijun’un 6 Şubat tarihinde Chengdu’da bulunan Amerikan Konsolosluğuna sığınmasının ardından Wang Lijun Pekin’e geri iade edildi. Daha sonra Hu Jintao’nun yaptığı bir Amerika gezisi sırasında, Amerikalı yetkililerin kendisine Wang Lijun’dan alındığı söylenen bilgileri gizli olarak iletmesiyle bir bypass operasyonunun ortaya çıktığı anlaşıldı.

Söylenenlere göre Wang Lijun ABD konsolosluğunda kaldığı sürede yetkililere Bo Xilai, Zhou Yongkang ve diğerleri tarafından 18. Halk Kongresi sonrasında Parti sekreteri olması beklenen Xi Jinping’in bypass edileceği bilgisini verdi.

Edinilen bu bilgilerin ardından Hu Jintao ve Wen Jiabao, Jiang Zemin tarafını Parti’den ayırmak için metodik olarak çalışmaya başladı. Bo Xilai, “shuanggui” adı verilen parti içi sorgulamaya tabii tutuldu ve dava edilmekle tehdit edildi ve ardından Parti’den uzaklaştırıldı ve ceza mahkemesine sevk edildi. Bo Xiali’nin Chongqing’deki yakın arkadaşları da tasfiye edildi.

Güvenlik çarı Zhou Yongkang ise marjinalleştirildi ve ona yakın isimler Siyasi ve Hukuki İşler Komitesi’nden (PLAC) uzaklaştırıldı. Aynı zamanda bu birimin gücünü sınırlamak için kurumsal yaptırımlar getirildi. Zhou Yongkang Daimi Komite’de bir sandalyeye sahipken, onun halefi bu yeri edinemeyecekti.

Hu Jintao’nun generalleri de farklı görevlere atayarak kendi taraftarlarının kilit yerlere gelmesini sağladığı görüldü.

18. Halk Kongresi öncesinde yaptığı bu hamlelerle Hu Jinato’nun gücü kongre öncesinde zirveye ulaştı. Askeri gücü otoritesi altına aldı ve hatta Jiang Zemin’in kendisinin  bile Hu Jintao’nun otoritesinin altında kaldığı söylendi.

Ve yine söylenenlere göre Hu Jintao kazandığı bu zaferlerin ardından, Parti’nin Jiang Zemin’i bitirecek bir kavgayı kaldıramayacağını düşünerek geri adım attı ve böylece Jiang Zemin ve Zhou Yongkang tarafını tamamen bitirmekten vazgeçti.

 ‘Ağ Delindi’

Jiang Zemin tarafı bu önlemleri almaya cesaret edemezdi.

Jiang Zemin tarafının Hu Jinato’ya karşı direnişinin düsturunu 7 Şubat tarihinde ABD Konsolosluğundan çıkan Wang Lijun pek de farkında olmadan kendisini bekleyen kalabalığa şu sözlerle ifade etti; “ Balık da öldü ağ da delindi.” Çince bir atasözü olan bu cümlenin anlamı karşılıklı bir kaybedişi ifade etmekteydi.

Jiang Zemin tarafının gücü elinde tutma isteğinin, insanlığa karşı işledikleri söylenen suçlardan dolayı yargılanma korkuları olduğu söyleniyordu. Hu Jintao ve taraftarlarının ise iktidarda bulundukları süre içerisinde aşırı derecede zenginleştikleri söylentileri vardı.

 Daimi Komitenin yeni üyeleri halkın isteklerinin çok uzağında

Bloomberg ve New York Times muhabirlerinin Xi Jinping ve Wen Jiabao’nun zenginliklerinin belgelendiğine dair haberleri ortaya çıkmaya başladı. Bütün ÇKP lider kadroasu, zirvedeki liderlerin inanılmaz zenginliklerinin ortaya döküleceğinden korkmaya başladılar.

Çin’in büyük çoğunluğu hala yoksulluk içindeyken, ÇKP’nin üst düzeyinin halkın sırtında zenginleşmesi Çinlileri de çok kızdırıyordu.

Zhou Yongkang’ın Hu Jintao, Li Keqiang, Li Yuanchao ve diğerlerinin zenginlikleri ile ilgili benzer bilgileri kamuoyuna sunması beklendi. Bu durum tüm üst düzey yöneticilerin ipini çekmek olarak görülüyor.

Anlaşmanın Doğası

Otoriteler Parti’nin hayatını sürdürebilmek için Hu Jintao’nun anlaşma yapmaktan başka şansını olmadığını düşünüyor. Bu anlaşmaya göre, hiçbir PLAC üyesi Politbüro Daimi Komitesi’ne giremeyecek ama Jiang Zemin’e bağlı olan Zheng Dejiang, Liu Yuanshan, and Zhang Gaoli girebilecekti. Bu kişiler Hu Jintao’nun tarafında olan ve reformist olarak bilinen ve içlerinde Wang Yang ve Li Yuanchao’nun da bulunduğu kişilerin yerini aldılar.

Aynı zamanda Hu Jintao’nun Xi Jinping ve Li Keqiang’a daha çok yer açmak ve aynı zamanda yazılı bir kural olmadığı halde geçerli olan ve eski Parti üyelerine yönetime karışma hakkı veren konumdan tamamen kopmak için Parti’den de tamamen istifa ettiği de düşünülüyor.

Jiang Zemin’in 2004 yılında emekli olmasına rağmen kendinden önce Deng Xiaoping’in yaptığı gibi  Parti işlerine karıştığı biliniyor.. Hu Jintao ise askeriyenin başında iki sene daha kalma hakkı olmasına rağmen, daha önce hiçbir yetkilinin yapmadığını yapmış bulunuyor.

Ama Hu Jintao ne yaparsa yapsın artık sadece kısa süreli bir denge kurulacağı düşünülüyor ve önümüzdeki günlerde bu hassas dengenin tekrar bozulmaya başlayacağı öngörülüyor.

 İlizyon sona eriyor

Artık Çin’deki herkesin ÇKP’nin yönetimi altında sömürüldüğünü ve acı çektiğini düşünüyor. ÇKP’nin 80 milyondan fazla vatandaşının ölümüne sebep olduğu, yüzlerce milyon kişiye zulüm ettiği ve eşi benzeri görülmemiş suçların faili olduğu söyleniyor. Son olarak, yaklaşık 100 milyon Falun Gong uygulayıcısına zulüm ettiği kaydediliyor.

ÇKP’nin adaleti sağlayacağı masalı yavaş yavaş son buluyor gözüküyor. Toplum’un ahlakının her geçen gün daha da kötüye gittiği ve mali açıdan da devletin bir kriz içinde olduğu konuşuluyor.

Partinin reform yapacağı umudu artık sona erdi denebilir. 

100 milyonun üzerinde insanın ÇKP ve ona bağlı organizasyonlardan feragat ettiği biliniyor. 2007 yılında Çin içerisinde 80.000 civarında geniş çaplı protesto ve isyan eylemleri gerçekleştiği kayıt altında. Şu anda resmi olmayan kaynaklar bu sene için bu sayının 100.000’nin üzerinde olduğunu söylüyor.

Çinli insanları için gücün merkezinde aslında gerçek anlamda reform yapmak istemeyen ama kendi çıkarlarını koruyan insanların olduğu artık aşikar gibi. Bu kişilerin kendi özel çıkarları toplumla ciddi bir şekilde çatışmaya yol açacak gibi.

Dahası, Jiang tarafından Daimi Komiteye seçilen kişiler çok kötü bir itibara sahipler. Bu insanlara Daimi Komite’de görev vermenin çok ciddi sonuçları olabileceği söyleniyor ve Çin’de daha fazla toplumsal olayların patlak vermesi bekleniyor.

Bu arada tepede devam eden güç savaşının da kızışması yakın görülüyor. Jiang Zemin tarafının daha fazla güç için bir şeyler yapması bekleniyor.

Şu anda eski başbakan Wen Jiabao’nun ailesinin sahip olduğu zenginliğin ya da Parti’nin kendi imajını  korumak için yüksek gösterdiği mali verilerin veya Falun Gong zulmünü gerçek boyutlarının ortaya çıkması bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.