Çin Komünist Partisi Üyelerinin Yaklaşık %50’si Parti’den İstifa Etti

Epoch Times çalışanı Gao Zitan tarafından hazırlanmıştır/

Çin Komünist Partisi’nden ayrılmak isteyenler için kurulan Küresel Hizmet Merkezi (GSCQCCP), Çin Komünist Partisi ve ona bağlı kuruluşlardan ayrılmak için son zamanlarda http://tuidang.epochtimes.com adresine beyan veren kişilerin sayısını analiz etti ve analiz sonuçlarını yayınladı. 7 Ağustos itibariyle ÇKP ve ona bağlı kuruluşlardan ayrılmak için kayıt yaptıran kişilerin sayısının 100 milyon kişiyi geçerek 100,005,934 kişiye ulaştığını ve bunların arasında 36 milyon kişinin Parti’den ayrıldığını duyurduğu görüldü.

Konu ile ilgili döküm şu şekilde gerçekleşti:

  1. Çin Komünist Partisi’nden ayrılanlar: 36.6%, 36,602,172 kişi;
  2. Komünist Gençlik Kolu: 22.9%, 22,901,359 kişi;
  3. Genç Öncüler’den ayrılan: 25.7%, 25,701,525 kişi;
  4. Belirlenmemiş: 14.7%, 14,700,872 kişi.

Tuidang.epochtimes.com web sitesinde görevli bir Epochtimes çalışanı, partiden ayrılan kişilerin çoğunun takma ad kullandığını ama gerçek isimleri ile de partiden ayrıldığını duyuran insanlar olduğunu bildirdi.

Sayıların Kaynağı

GSCQCCP, 36,602,172 toplam sayısına son 2437 gün boyunca ( 7 Ağustos tarihi itibariyle) her gün açıkça komünist partiden ayrıldığının beyanını yayınlayan kişilerin sayısını toplayarak ve %36.6 yüzdesine bu rakam ile bütün başvuruları bölerek (100,005,934) ulaşmıştır.

Bilgisayar analizinin kesinliğini değerlendirmek için, bilgisayar ile toplanan veriyi doğrulamak adına birkaç on bin büyüklüğündeki örnek boyutu ele alınmış ve el ile değerlendirilmiştir. El ile sayılan sayılar, bilgisayar ile üretilen sonuçlara son derece yakın sonuçlar çıkmıştır. Toplam olarak analiz edilen ve alt örneklerde ÇKP’den ayrılan insanların sayısı 35%-36% ölçeğinde ortaya çıkmıştır.

ÇKP’den ayrılmak için nasıl kayıt yaptırabilirsiniz

ÇKP’den ayrılma fenomeni ortaya çıktığından beri, insanlar, ÇKP’den insanların ayrılabilmesi için kurulan (http://tuidang.epochtimes.com) web sitesinde ÇKP’ye bağlı organizasyonlardan (Komünist Parti, Gençlik Kolu, ve Genç Öncüler) ayrıldıklarını belirten beyanlarını yayınladılar. Buna rağmen, web sitesinin sunucusu A.B.D. Virginia’da olması yüzünden ÇKP’nin sıkı internet sansürü birçok Çin vatandaşının partiden çekilme beyanlarını göndermesini engelledi. 2005 yılının başından beri, The Epoch Times Çin’de ÇKP organizasyonlarından ayrılmak isteyenleri, ÇKP’den ayrılma isteğinde olduklarını ifade etmeleri için kamu alanlarında beyanlarını yayınlamaya çağırdı ve bunun ardından geri çekilmelerini web-sitesine göndermeleri için yöntemler aradı.

Bu beyanlar otobüs duraklarında, elektrik direklerinde, duyuru panolarında ve anakara Çin’in birçok yerlerinde bulunabilir. İnsanlar ÇKP’den ayrılma beyanlarını Renmenbi para birimi üzerine bile yazmışlardır.

Şu anda, The Epoch Times’ın ÇKP’den ayrılmak isteyenler için kurduğu web sitesi birçok değişik kaynaklardan geri çekilme bildirilerini toplamaktadır. 1) Anakara Çin’de yaşayan ve ÇKP’den ayrılma web sitesini sansürü kırarak ulaşan insanlardan; 2) Dünya çapındaki ana şehirlerde bulunan turist alanlarında insanların ÇKP’den ayrılması için çalışan gönüllü hizmet birimi merkezlerinden; 3) Anakara Çin’de ve deniz aşırı yerlerde yaşayan Çinliler’in ÇKP’den ayrılmaları için tahsis edilen telefon yardım hatlarından; 4) Anakara Çin’de yaşayan insanların deniz aşırı yerlerde yaşayan akrabalarını ve arkadaşalrını arayarak beyanlarını ÇKP web sitesinde yayınlamalarını istemelerinden; ve 5) Dünya çapındaki 40’ın üzerindeki Epoch Times Ofisleri’nin insanları Epoch Times’ın ÇKP’den ayrılma web sitesine yönlendirmesinden.

ÇKP üyelerinin yarısından çoğu ÇKP’den ayrıldı

GSCQCCP analizcisi Allen Liu The Epoch Times’a, bilgisayar analizlerine ve el ile sayımlara dayanarak, sonuçların kesinliğinin çok yüksek olduğunu ve verilerinin güvenilir olduğunu söyledi. Liu, 36.6 milyon ÇKP üyesinin ÇKP’den ayrıldığını, bunun da neredeyse ÇKP üyelerinin toplamının yarısından fazla olduğunu söyledi.

Liu, 36.6 milyonun aslında ihtiyatlı bir tahmin olduğunu söyledi. Liu, “Çin gramerinin karmaşıklığı ve doğrusal olmayışı beyanların bilgisayar analizini zorlaştırdı. İhtiyatlı olmak ve daha gerçekçi sonuçlar elde etmek için, biz bilgisayar ile onaylanmaları güç ve ÇKP’den ayrılma beyanları içerenleri de “tanımlanamamış” olarak ele aldık” dedi.

ÇKP ve ona bağlı 100 milyon insan arasında 14.7 milyon kişinin ÇKP’yi mi, Gençlik Kolu’nu mu ya da Genç Öncüler’i mi bıraktığı belirlenemiyor. Eğer bu %36.6’lık oran belirlenemeyen 14.7 milyon kişiye uygulanırsa bu durumda belirlenemeyen insanlar arasında 5.38 milyon kişinin ÇKP’den ayrıldığı sonucuna ulaşılır. ÇKP’den ayrılan insanların sayısının toplamı 41.89 milyon kişiye ulaşır. (=5.38+36.6 million). ÇKP üyelerinin resmi rakamları bu Temmuz itibari ile 80.27 milyon insandı ve bu da ÇKP üyelerinin yarısından çoğunun ÇKP’den ayrıldığı anlamına gelir.

Hiç kimse bunun dışında kalamaz

The Epoch Times Yazı İşleri Ofisi, Çin Komünist Partisi’nden (ÇKP) ayrılmak isteyen kişi sayısı 100 milyona ulaştığında, 8 Ağustos’ta özel bir makale yayınladı. Bu makalede vurgulanan şuydu: “Son zamanlarda komünist organizasyonlardan büyük oranda ayrılma trendinin yaşanması, temel olarak manevi bir seçimdir ve doğruluk ile kötülük arasında ruhu uyandıran bir mücadeledir. İnsanlar, ÇKP’yi takip ederek, ya aşırı derecede erdemsizliği, politik, ekonomik ve kültürel felaketleri onaylıyorlar, ya da ÇKP’den ayrılarak erdemli olmayı ve iyiliği seçiyorlar. Bu herkesin yapması gereken bir seçimdir, hiç kimse bunun dışında kalamaz ve kaçınamaz.”

“Görüyoruz ki Çin’de devlet yetkililerinin çoğu yasalara aykırı davranıyor, görüyoruz ki Çinli insanlar birbirlerine çok kötü bir şekilde zarar verebiliyorlar, görüyoruz ki insanlar bu yaşanan kalpsizliği ve adaletsiz zulmü bildikleri halde sessiz kalıyorlar ve bazıları zulmedenlere gerçeği öğrendikten sonra bile yardım ediyor. Çin insanlarının geleceği ne olacak? İyilik ödüllendirilirken, kötülük ise cezalandırılacak, bu cennetin yasasıdır. Tanrı herşeyi sezilemez bir şekilde değerlendiriyor.”

Çin Komünist Partisi’nden İstifa Küresel Hizmet Merkezi Başkanı Yi Rong, The Epoch Times’a yaptığı açıklamada, ÇKP ve buna bağlı organizasyonlardan çekilen 100 milyon kişinin olmasının, bu hareketin geniş çapta bilindiğinin ve Çin’in her köşesinden ve her sınıfından insanının manevi uyanış hareketi olduğunun göstergesidir dedi.

Hayatın nimetlerinden faydalanmak ve kişisel kazanç için Parti’ye üye olmak

ÇKP Merkez Komitesi Organizasyon Departmanı Şef Yardımcısı Wang Qinfeng, Temmuz’da yaptığı basın açıklamasında, ÇKP üye sayısının 2010 yılında 80.27 milyona yükseldiğini bildirmişti. Yi Rong’a göre, çoğu Çinli, ÇKP’ye bağlı organizasyonlar olan Young Pioneers (Genç Öncüler) ve Youth League’a (Gençlik Kolu) genç yaşta zorla üye yapılıyor. Bir kişinin iyi bir okula gidebilmesi, bir iş bulabilmesi, haklar kazanması veya promosyonlar alması, ÇKP organizasyonlarına üye olup olmamasıyla sıkı sıkıya bağlantılı. Daha yüksek yaşam standartlarına sahip olmak ve bazı haklar kazanmak için, çoğu kişi bu ÇKP organizasyonlarına katılmaya zorlanıyor.

ÇKP’den ayrılma hareketi sadece 6 yıl 8 ayını doldurmasına rağmen, ÇKP üyelerinin yarısı istifa etmiş durumda. Yi,” Komünist Parti Hakkında Dokuz Yorum Çin’de tanıtılmaya ve yayılmaya devam ettikçe, insanların partiden ayrılma hızları artacaktır. Sayının 200 milyon veya 300 milyona ulaşmasının bu kadar uzun süreceğine inanmıyorum.” dedi.

Çinlilerin çoğu ÇKP’yi kalpten sevmiyor

Yi, Çinlilerin, ÇKP’nin şeytani doğasını öğrendikten sonra uyanışa geçtiklerine ve bunun sonucunda partiden ayrılanların sayısının hızla artacağına inanıyor.

Yi, “Artık birçok Çinli ÇKP’den korkmuyor. Eskiden ÇKP tarafından işkenceye maruz kalacaklarından korkarlardı, fakat artık korkmuyorlar. Çoğu kişi, ÇKP ve bağlı organizasyonlarından gerçek isimlerini bildirerek ayrılıyor ve açıkça kınıyorlar.” ÇKP’den ayrılanlar kalplerinden gelerek partiyi sevmiyorlar.

Yi, “ÇKP, insanları, onları korkutarak kontrol ediyor. Eğer insanlar ondan korkmayı bırakırlarsa kimseyi kontrol edemez. Çok daha kısa zamanda, ÇKP’den ayrılan daha fazla sayıda kişi olacak. ÇKP daha sonra dağılacak. Ayrılan sayısı kritik bir noktaya ulaştığında kendiliğinden yıkılacak.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.