Çin Rejimi, Avukatları Tehdit Ediyor  

Dört cesur avukat, geçen yıl Jiansanjiang’daki beyin yıkama merkezinde tutuklu müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep ettikleri için tutuklanıp işkence gördüler. (Fotoğraf: Ekran Weibo)
Dört cesur avukat, geçen yıl Jiansanjiang’daki beyin yıkama merkezinde tutuklu müvekkillerinin serbest bırakılmasını talep ettikleri için tutuklanıp işkence gördüler. (Fotoğraf: Ekran Weibo)

Bundan bir yıl önce Jiansanjiang şehri uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmişti. Bu küçük şehir Komünist hükümetin keyfi uygulamalarına karşı ciddi bir direniş gösteriyor.

Geçen hafta 4 Falun Gong uygulayıcısı hiç bir yasal dayanak olmaksızın mahkeme önüne çıkarıldılar. Bu keyfi ve adaletsiz yargılama bir Alman Avrupa Parlamentosu üyesi tarafından da kınandı. Mahkeme henüz kararını açıklamadı.

Falun Gong uygulayıcıları 1999 yılından  beri Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından 1 numaralı düşman ilan edilmişti. ÇKP’nin hedefi Falun Gong uygulayıcılarına zihinsel bir dönüşüm programı ile baskı yaparak uygulamayı bıraktırmak. ÇKP son olarak 2013- 2015 için açıkladığı parti programında tüm Falun Dafa uygulayıcılarını dönüştürmeyi hedeflediğini duyurdu. Yani kısacası şiddet ile benliklerini kırmayı hedefliyor.

Falun Gong geleneksel bir meditasyon sistemi olup, herhangi bir hiyerarşik organizasyonu veya siyasi çizgisi bulunmamaktadır. Falun Gong uygulaması insanlara doğruluk, merhamet ve hoşgörü ilkelerini benimsemeyi öğretir ve iyiliğin iyilik, kötülüğün ise kötülük ile karşılık göreceğine inanır.

Popüler olmasının yanı sıra, tek başına bu inanç bile Çin Komünist Partisi’nin kendi halkına karşı aynı Kültür Devriminde olduğu gibi bir ideolojik savaş başlatması için yeterli olmuştur. Çin devletinin bu akıl almaz tutumuna ve zulme okullardan hastanelere kadar devletin tüm kurumları iştirak etmiştir.

Avukatlara Taciz

Geçen haftaki davada, mahkeme, müvekkillerini savunmak isteyen 8 avukatın duruşmaya katılmasına izin vermedi. Böylece Jiansanjiang şehrindeki davada dört Falun Gong uygulayıcısı avukatsız kendilerini savunmak zorunda bırakıldı.

Bir yıl önce de buna benzer bir olay gerçekleşmişti. Bu olaylar sırasında halk ciddi bir şekilde Falun Gong uygulayıcılarına ve avukatlara yapılan muameleye karşı çıkmıştı. Olaylar avukatların Çin’deki bir beyin yıkama merkezinin önünde 52 kişinin serbest bırakılmasını istedikten sonra patlak vermişti. Mart 2014’de bu ısrarların sonucu avukatlar da tutuklanmış ve işkence görmüşlerdir.

Avukat Tan Jitian olayı şöyle anlattı:

“Gündüzleri bana yumruk ve tekme ile vuruyorlardı. Akşamları ise kafama siyah bir çuval geçiriyorlardı ve ellerime kelepçe takıyorlardı. Bu şekilde beni bir ip ile tavana asılı şekilde dövüyorlardı.”

Yazan: Yiyuan Zhou ve Rosemarie Fruehauf, The Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.