Çin Rejimi, COVİD-19 Salgınını Falun Gong’u Karalamak İçin Kullanıyor

Bir Falun Gong uygulayıcısı meditasyon yaparken

Çin hükümeti için çalıştığından şüphelenilen ve ajan faaliyetlerinde bulunan birkaç kişi, Arjantin’deki bazı medya şirketlerine rüşvet vermeye çalıştı. Bu kişiler, bazı medya kuruluşlarından Çin’de zulüm gören geleneksel bir Çin meditasyon uygulaması olan Falun Gong‘u karalayan bir makale yayınlamasını istediler.

Yurtdışında yayınlanan bu makaleler, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Falun Gong uygulayıcılarını karalayan propagandasını yeniden yaymak ve yalan söylemek için küresel COVİD-19 salgınından istifade eden rejim tarafından hazırlanmış makalelerdir. Rejim, 1999 yılının Temmuz ayında uygulayıcılara zulmetmeye başladı. O zamandan beri, medya defalarca  Falun Gong’un itibarına zarar vermeye çalıştı.

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü temeli üzerine kurulu bir kişisel gelişim meditasyon uygulamasıdır.

1992 yılında Çin’de halka tanıtılan bu kişisel gelişim uygulaması hızla popülerlik kazandı. Çinli devlet televizyon yayıncısı Shanghai TV’nin Kasım 1998’deki haberine göre, o sırada Çin’de 100 milyondan fazla insan Falun Gong’u uyguluyordu. Bu, Çin Komünist Partisi üye sayısından daha fazlaydı.

Sağlık için son derece faydalı olan bu meditasyon okulunun popülaritesinin rejimin otoritesini tehdit edebileceğinden korkan eski ÇKP lideri Jiang Zemin, ülke çapında yüz binlerce uygulayıcıya karşı bir propaganda kampanyası ve zulüm başlattı. Falun Dafa Bilgi Merkezi’ne göre, uygulayıcılar başta hapishaneler olmak üzere, çalışma kamplarında ve beyin yıkama merkezlerinde gözaltına alınıyorlar.

Medyaya Rüşvet

2 Nisan’da, küçük bir Arjantin medya şirketinde çalışan bir editör, bir Falun Gong uygulayıcısı olan başka bir Arjantin medya şirketinin çalışanıyla temasa geçti. Bu editör, bir rüşvetçinin kendisine Falun Gong’u karalayan bir makale yayınlaması karşılığında rüşvet vermeyi teklif ettiğini söyledi.

Bu rüşvetçi, editöre “bazı Çinlilerin” kendisinden bunu yapmasını istediğini söyledi. Editöre makalenin yayınlanması için 20.000 peso (yaklaşık 283 avro) teklif etti.

Epoch Times” bu metni kontrol etti. Bu metin bozuk bir İspanyolca ile yazılmıştı. Metinde Falun Gong uygulayıcılarının tedavi için doktora veya hastaneye gitmelerine izin verilmediği iddiaları yer alıyordu. Doktora gitmedikleri ve virüse karşı tedavi olmadıkları için dünya için tehlike arz ettikleri belirtiliyordu. Yazının devamında, “Bu kişilerin büyük bir kısmı, küresel bir salgının ortasında doktora gitmediği takdirde, bunun büyük ölçüde sorunlara sebep olabileceğinden” söz ediliyordu.

Bu rüşvetçi, aynı makaleyi Arjantin’de en çok okunan internet haber medyası Infobae de yayınlanması için uğraşmıştı. Fakat Infobae editörü “yüksek bir ücret talep ettiğinden”, bu eylem başarısız oldu. Rüşvetçi “El Cronista Comercial” ve “Diario Popular” gibi diğer yerel kuruluşlarla da temasa geçmiş.

Ancak buna rağmen, hiçbir medya şirketi bu makaleyi henüz yayınlamamıştır.

Çin Komünist Partisi, Geçmişte Olduğu Gibi Falun Gong’a Karşı Nefret Propagandasına Devam Ediyor

Falun Dafa Bilgi Merkezi sözcüsü Erping Zhang, makalenin Falun Gong’un öğretilerinin gerçeğini yansıtmadığını söyledi. Bu tür yanlış bilgiler yaymak, Çin rejiminin zulmü başlattığı ilk günden beri kullandığı bir yöntem ve bu yöntemle Falun Gong hakkında nefret propagandası yayıyor.

“Onlar hiçbir zaman söylentiler, yalanlar ve iftiralar yaymayı durdurmadılar….. Bu güruh yıllar boyunca bu tür kirli taktikler kullanmaya alıştı”, dedi.

New York’taki bir Falun Gong uygulayıcısı olan Ellen Zhong, yüksek bir maneviyat içeren bu kişisel gelişim uygulamasında uygulayıcıların sağlık tercihlerinde herhangi bir kısıtlama olmadığını vurguladı:

“Eğer insan kendisini hasta hissediyorsa, bir doktora görünmelidir. Sağlıklıysanız, doktorları rahatsız etmenize gerek yoktur. Falun Gong’u uyguladıktan sonra ben çok sağlıklıyım” dedi. Ayrıca, 20 yıl önce Falun Gong’u uygulamaya başladığını ve üç ay gibi bir süre içinde fiziksel sağlının önemli ölçüde iyileştiğini de ekledi.

Araştırmalar Sağlık Üzerinde Olumlu Etkisini İspatlıyor

1998 yılında Çin Ulusal Spor Bakanlığı, Falun Gong’a yapılan zulüm başlamadan önce ve devlet tarafından desteklendiği bir dönemde, Falun Gong uygulayıcılarının sağlığı ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yayınlamıştı. Bu araştırmaya katılanların yüzde 41,5’inin hastalıklarının tamamen iyileştiği görüldü. Bunların yüzde 36’sı hastalıklarından kurtuldu. Yüzde 20.4’ünün hastalıklarında, ciddi rahatlamalar meydana geldiği ve yüzde 2.1’i ise hiçbir değişiklik olmadığı görüldü.

İspanyolca yazılmış metinde, Çin’de Falun Gong’un gelişimi hakkında bir dizi yanlış iddia da yer aldı.

Metinde, Falun Gong uygulayıcılarının 25 Nisan 1999’da şiddetle bir protesto başlattıkları ve Pekin’deki hükümete baskı ile bir şeyler yaptırmaya çalıştıkları söylendi.

Falun Gong uygulayıcıları 25 Nisan 1999’da, barışçıl bir şekilde tutuklanan Falun Gong uygulayıcılarının serbest bırakılmasını talep ettiler ve Falun Gong kişisel gelişim uygulamasının doğru anlaşılmasını istediler.

Fotoğraf: Minghui.org’un izniyle

O gün protestolara katılan bazı  uygulayıcılar, o günlerin görgü tanıkları olarak, Pekin’deki Çin Komünist Partisi genel merkezinin önündeki sokaklarda yaklaşık 10.000 uygulayıcının sokakta disiplinli bir şekilde sıraya dizildiğini ve barışçıl bir şekilde Falun Gong öğretisini uygulama hakkı ve özgürlüğünü talep ettiler. Aynı zamanda, tutuklanan Falun Gong uygulayıcılarının da serbest bırakılması için Tianjin Şehri Yönetimine de başvurdular.

Nicole Hao / Epoch Times ABD

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.