Çin Şiddetin Sona Erdirilmesi İçin Çağrıda Bulundu

Çin’den Şiddete Son Verin Çağrısı

Çin, İsrail ve Filistinlilere şiddetin sona erdirilmesi için çağrıda bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, İsrail’in Gazze’ye askeri harekat tertip etmesine karşı olduklarını belirtti. 

Çin, İsrail ile Filistin arasında devam eden çatışmaların tansiyonu daha da yükselteceğini belirterek altı gündür süren ve birçok insanın ölümüne neden olan çatışmaların durdurulması için taraflara çağrıda bulundu.

Bölge siyasetinde bugüne kadar fazla faal bir politika izlemeyen Çin, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olan ve veto hakkı da bulunan bir ülke olarak İsrail -Filistin meselesine dair fikir beyanında bulundu. Onlarca senedir Filistinlilerle bir takım yakın ilişkilere sahip olan Çin, son senelerde bilhassa askeri sahada İsrail ile de yakınlaşmaya başladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ”Çin, İsrail’in Gazze şeridinde yürüttüğü büyük ölçekli operasyonlarla yoğun olarak ilgileniyordu. Biz, sıradan masum insanların ölümüne yol açan abartılı ve orantısız güç kullanımını kınıyoruz. Çin, Arap ülkelerinin Filistin konusundaki tutumunu destekliyor. Çin, Mısır ve diğer ülkelerin ve Arap Ligi’nin Filistin’deki mevcut hadiseleri iyileştirmek adına teşebbüs ettiği faal çalışmaları takdir ediyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.