Çin, Tibet Kültürünü Anlatan Web Sitesini Kapattırdı

Bu site artık yok: TibetCul sitesi beklenmedik bir anda kapatılmadan önce. Site, politik meselelerden uzak durarak Tibet kültürüne odaklı içerik sunuyordu. (Courtesy of Tibetan Cultural Net)

Tibet kültürüne ait çok bilinen bir web sitesi, sansürü yumuşatma girişimlerinde bulunduğu için Çin’de kapatıldı.

TibetCul sitesi, yaklaşık 80,000 kişiden oluşan Tibetli ve Tibet kültürüne ilgi duyan Çinlilerin bir araya gelmesinden oluşuyor.

Web sitesi, Çin’in kuzeybatı bölgesindeki Lanzhou’da yaşayan iki kardeş Wangchuck ve Tsewang Norbu tarafından 2003’te kurulmuş.

16 Mart’ta sitenin sahipleri, kendi mikro bloglarına, sitelerine erişmenin imkansız olduğunu yazdılar. Hemen ardından, servis sağlayıcılarının yaptığı açıklamayla, “yüksek otoritelerin” kapanma emrini verdiğini, fakat nedenlerinin “gizli” olduğu bilgisini aldılar.

Site sahibi kardeşler aynı zamanda Tibet seyehat sitesi ve ansiklopedik bir siteye de sahipler, bu siteler kapatılmamış fakat, sitenin erişime devam edebilmesi için içeriklerini değiştirmeleri konusunda uyarı almışlar. Kardeşlerden biri, blogunda “bu düşündürücü isteğin ne kadar yasal bir istek olduğunu lütfen bana biri söyleyebilirmi?!” diyerek düşüncelerini belirtmiş.

The Epoch Times’ın gerçekleştirdiği e-mail röportajında, blogger Dechen Pemba, “hiç şüphe yok ki Çin’de internet kullanıcıları gittikçe hızlı bir şekilde durumun farkına varacak, insanların gönderilerinin silinmesi ya da geçici olarak web sitelerinin kapatılması farklı bir durum, fakat bu durumdaki gibi tamamen kapatılması, bazı bloggerların yedi yıllık içerik birikimlerinin de kaybolması anlamına geliyor.” diyor.

Bazı bloggerlar da kültürel baskının sadakatsizliğge yol açacağı düşüncesini taşıyor.

TibetCul, çeşitli haberler, bloglar, Tibet müziği, dilbilgisi, film, seyehat, ünlü olan denizaşırı ülkelerde yaşayan Tibetliler, rock grupları, şiirler, artistler, film yönetmenleri gibi içeriklerden oluşuyordu.

Ayrıca hiçbir şekilde Çin Komunist Partisi’ne değinmeyen elektronik günlük bültenler yolluyordu. Bu prensip, Tibetlilerin bölgesinde, Mayıs 2010’da gerçekleşen depremde yetersiz askeri yardımında da geçerliydi. Site yöneticileri, kullanıcıları konu hakkında politik yorumlar yapmama konusunda uyarmıştı.

Tüm bu nedenlerle sitenin neden kapatıldığı belirsiz. Mart ayı, 2008 bozgunu yıldönümü olması nedeniyle Tibetlilerin hassas bir ayı olduğu biliniyor. Bunun dışında kapatılmasına neden olacak başka bir neden bulunmuyor. Bu durumun, Tibetlilerin konuşma özgürlüğünün kısıtlanmasına yönelik uygulanmış bir yöntem olup olmadığı düşünülenler arasında.

Orjinal ingilizce metin

 

Yoruma kapalı.