Çin Ticaret Bakanı’nın Oğlu Bankacıların Kabusu Oldu

Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng oğlunun işten atılmaması için elinden geleni yaptı. Fotoğrafta Çin Ticaret Bakanı, ABD Hazine Sekreteri Tim Geithner ile birlikte. (Fotoğraf: Jim Watson / AFP / Getty Images)
Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng oğlunun işten atılmaması için elinden geleni yaptı. Fotoğrafta Çin Ticaret Bakanı, ABD Hazine Sekreteri Tim Geithner ile birlikte. (Fotoğraf: Jim Watson / AFP / Getty Images)

Wall Street Journal’da yayınlanan bir habere göre, ABD hükümeti, JP Morgan ve diğer ABD bankalarının şüpheli işe alım uygulamalarını tekrar soruşturmaya başladı. Soruşturma konusu ise işe alımlarda Çin’in Komünist siyasi aristokrasisine ve onların çocuklarına yani “prenslere” torpil sağlanıp sağlanmadığı.

Gao Jue, genç bir banka çalışanı. Onunla çalışan kıdemli bankacılar onu “sorumsuz ve güvenilmez” biri olarak tanımlıyor. Gazete, şirket içi email yazışmalarını baz alarak konuyu açığa çıkarıyor.

Haberde, Gao Jue’nun, babası Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng olduğu için JP Morgan’da yatırım bankacılığı bölümünde işe alındığı belirtiliyor. JP Morgan ile iki yıllık analist olarak sözleşme imzalayan Gao Jue’nun, birçok hatalı ve yanlış işler yapmasına rağmen babasının torpilinden dolayı işten atılamadığı belirtiliyor. Banka içi yazışmalara göre, Bakan oğlunu işten çıkarmamaları için destek vaadinde de bulunuyor.

JP Morgan’un Çin Yatırım Bankacılığı bölüm başkanı Fang Fang, Bakanın oğlunun işe alımında aracı oluyor. Fang, JP Morgan içerisinde yazdığı bir emailde şu ifadeyi kullanıyor: “Babanın çevresinden faydalanabileceğimize inanıyorum.”

Gao Jue şimdi Goldman Sachs’da çalışıyor

32 yaşındaki Gao Jue, banka içerisinde birkaç farklı departmanda çalışıyor ve başarısız oluyor. Ayrıca çalışma vizesini de uzatmayı unutuyor. Bazı yerlere uygunsuz e-postalar gönderdiği için uyarılar alıyor. Tüm bunlara rağmen babasının sayesinde JP Morgan’da çalışmaya devam ediyor. En sonunda Mart 2009 yılında işten çıkarılıyor. JP Morgan’dan ayrıldıktan sonra, Goldman Sachs’da çalışmaya başlıyor.

Columbia Üniversitesinde konuk Profesör Boshu Zhang’e göre, şaşılacak bir durum yok. Zhang, Voice of America’ya yaptığı bir röportajda şunları söyledi: “Büyük yabancı şirketler, Çin’de başarılı olmak istiyorlarsa, Çin’de geçerli olan bazı özel kurallara uymak zorundalar.”

Geçmişte JP Morgan buna benzer bir kaç vaka daha yaşamıştı. 2013 yılında SEC, JP Morgan Bankası’nın işe alımlarını soruşturmuştu. JP Morgan’ın Hong-Kong şubesinde yapılan eski bir araştırmada, bir takım çıkarlar elde etmek için devlet kurumu liderlerinin çocuklarının işe alındığı tespit edildi. Hong Kong Devleti de JPMorgan’ın işe alım politikası yüzünden birçok soruşturma yürüttü. Soruşturma sonucu, Fang Fang Mayıs 2014’te tutuklandı. Fang Fang Komünist Parti liderlerinin çocuklarını işe yerleştiriyordu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.