Çin ve Arjantin Askeri Alanda İşbirliği Yapacak

Çin yapımı FC-1 savaş uçağı yakın zamanda belki Arjantin ile ortak üretilecek. (Fotoğraf: Mike Clarke / AFP / Getty Images)
Çin yapımı FC-1 savaş uçağı yakın zamanda belki Arjantin ile ortak üretilecek. (Fotoğraf: Mike Clarke / AFP / Getty Images)

Çin, Güney Amerika’da etkisini artırmaya çalışıyor.

Arjantin ile Çin geniş kapsamlı bir silah anlaşması imzaladı. 5 Şubat’ta resmi olarak açıklanan anlaşmaya göre, Çin ve Arjantin, kara, hava ve denizde onaylanmış birçok “askeri programı” hayata geçirecek. Ortak savaş araçları geliştirme ve ortak uzay izleme istasyonu bu planların içinde yer alıyor.

Uzun vadeli bir işbirliğinin ilk adımları?

Araştırma şirketi IHS Janes’in haberine göre, bu stratejik işbirliği sayesinde Çin, Latin Amerika pazarında söz sahibi olmak, kendi askeri gücünü Güney Amerika’da güçlendirmek istiyor.

Çin Arjantin’e 100 zırhlı araç, beş korvet ve 14 yeni savaş uçağı göndermeyi planlanıyor. Jane’s haberine göre bunlar Arjantin ile komşuları arasındaki güç dengesini önemli ölçüde değiştirmeyecek ancak bu anlaşma Çin askeri ihracatının artması için ciddi bir başlangıç olacaktır.

2012 yılında da, buna benzer bir anlaşma iki ülke arasında imzalanmıştı. Mevcut anlaşma imzalandıktan sonra, Çin Arjantin ile askeri personel değişimi yapabilecek ve Arjantin’de bir askeri hastane inşa edebilecek.

Ayrıca anlaşma sayesinde, Çin ve Arjantin bazı askeri araçların ortak üretimini yapabilecek. Jane’s haberine göre, ortak üretilebilecek araçlar: Çin yapımı 8 × 8 VN1 amfibi zırhlı personel taşıyıcılar (APC), Çin yapımı FC-1 savaş uçağı ve Çin yapımı 1.800 tonluk P-18 N korvet deniz savaş gemileri.

En Önemlisi Uydu İşbirliği

Buna ek olarak, Çin Güney Arjantin’in Neuquén eyaletinde bir uzay izleme istasyonu inşa etmek istiyor.

Janes’e göre, bu istasyon Çin rejiminin, uydu ağını büyütmesine ve uzay programını genişletmesine imkan verecek. Haberde “Arjantinli kaynaklara göre bunun karşılığında Buenos Aires Çin’in müthiş uydu izleme sisteminden stratejik bilgilere erişim kazanacak” şeklinde yazıldı. Bu anlaşma “Uzun vadede Latin Amerika’da güç dengesinin kaydıracak ve bölgede Çin’in askeri gücünü artıracaktır.”

Joshua Philipp, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.