Çin Yabancı Teknoloji Şirketlerini Hedef Alıyor

IBM x86 sunucu operasyonunu Ekim 2014'te Çinli Lenova’ya 2,3 milyar dolara devretti.  (Philippe Lopez/AFP/Getty Images)
IBM x86 sunucu operasyonunu Ekim 2014’te Çinli Lenovo’ya 2,3 milyar dolara devretti. (Philippe Lopez/AFP/Getty Images)

Hewlett-Packard Perşembe günü yaptığı açıklamada ağ ve sunucu operasyonlarının yüzde 50’den fazlasını Çin rejimine devredeceğini duyurdu.

Bundan önce de IBM x86 sunucu operasyonunu Çinli Lenovo’ya 2,3 milyar dolara sattığını duyurmuştu ve satış Ekim 2014’te tamamlandı.

Hewlett-Packard satışlarında düşüş yaşıyor. Bloomberg Business haberine göre, Temmuz 2010’dan beri satış gelirinde 10 milyar dolar kayıp yaşandı.

Basın açıklamasında Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Meg Whitman, “HP bugünkü Çin’de kazanmak için cesur bir hamle yapıyor” dedi.

Bloomberg Business’a göre, problemin bir kısmı Çin rejiminin yabancı teknoloji satıcılarına getirdiği yeni kısıtlamalardan kaynaklanıyor. Çin rejimi bankaların, ordunun ve büyük firmaların yabancı teknolojiyi satın almalarına engel oluyor.

Hewlett-Packard Çin pazarında bir ölçüde kalabilme ümidiyle 4,5 milyar dolarlık bir kontrolü elinden çıkarıyor. Ağ ve sunucu operasyonlarının yüzde 51’ini Pekin Tsinghua Üniversitesine satıyor.

19 Mayıs 2014 tarihinde ABD Adalet Bakanlığı, Çin ordusundan beş hacker’ı suçlamıştı. Bunun üzerine, Çin rejimi propaganda ve kısıtlamalar ile Çin’de çalışan Amerikan şirketlerini hedef almaya başladı.

Hewlett-Packard basın açıklamasına göre, satış işleminin 2015 yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Joshua Phillipp, The Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.