Çin Yazı Karakteri: 斷 Duàn – Yargıç veya Karar

çin karakter斷, duàn simgesinin orijinal anlamı, mühür yazıda çok net bir şekilde belirgindir, simgenin sol kısmında ortadan kesilen ipek gösterilirken, sembolün sağ kısmında ise bir balta veya bir savaş baltası görülür. Karakter kompozisyonu tarafından belirtildiği gibi, işlerin tam anlamıyla bir balta ile ikiye bölünmüş olduğu anlamına gelmektedir.

Simgenin orijinal anlamı korunur, ancak aynı zamanda dilin uygulaması ve anlamları dilin başka bölüme genişlemiştir. Bu, durmak veya mola vermek anlamına gelebilir, örneğin 中斷 (zhōng duàn) da kullanıldığı gibi, iptal etmek, sonlandırmak veya ara vermek ve 斷粮 (duàn liàng) gıdasız kalmak anlamına gelebilir.

Bir fiil olarak 斷 karar vermek veya yargı gibi daha soyut bir anlamı olabilir. Örneğin 斷案 (Duan An) bir olguyu değerlendirmek veya 中斷 (jue duan) bir karar vermek veya bir şeyi düzeltmek içindir.

Karakter sıfat olarak, 斷 bir şey kırıldığı ya da 斷箭 (duan jian) kırık ok anlamına gelir.

Karakter bazen zarf olarak da kullanılır, mesela 斷不能信 (duàn bù néng xìn) anlamı, inanılmaz veya 斷無消息 (duàn wú xiāo xi) hiçbir haber yok anlamına gelir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.