Çin Yılın En Büyük Askeri Harekatını Başlattı

Liaoning Eyaleti, Dandong Şehiri sınır bölgesi (Fotoğraf: Getty Images)
Liaoning Eyaleti, Dandong Şehri sınır bölgesi (Fotoğraf: Getty Images)

Çin devlet medyasına göre, Çin 25 Ekim’de ülkenin Kuzeydoğusu’nda büyük bir askeri harekat başlattı. Çin’de internet üzerinden yayılan söylentilere göre, yılın en büyük askeri harekatının Kuzey Kore’nin siyasi durumu ile ilgili olduğu bildirildi.

“2014 Ortak Eylem” isimli harekatın, yılın sonuncusu ve Çin askeri harekatının en büyüğü olduğu belirtildi. Harekatta 20.000’den fazla katılımcı asker ve içlerinde piyade, zırhlı birlikler, topçu, hava kuvvetleri, silahlı polis, milis ve yedek güçlerden oluşan birlikler bulunuyor.

Bu harekattan, Kuzey Kore sınırını kontrol eden Shenyang Askeri Bölgesi sorumlu. Geçmişte, bu birlikler sınıra, Kuzey Kore ile ilgili bir siyasi istikrarsızlık olduğu zaman asker gönderirdi.

4 Eylül – 13 Ekim tarihleri arasında Kuzey Kore lideri Kim Jong garip bir şekilde ortadan kayboldu. Kuzey Kore diktatörü o tarihlerde, önemli siyasi toplantı ve törenlere katılmadı. Kuzey Kore medyası da bu süre esnasında Kim Jong ile ilgili bir fotoğraf yayınlamadı, her zaman sadece eski bir fotoğraf gösterildi. Komünist diktatörün devrildiği ve siyasi bir darbeye kurban edildiği spekülasyonları büyüdü.

430.000 kişilik güce sahip Shenyang birliğinden 150.000 kişilik askeri gücün Kuzey Kore sınırına gönderildiği söylentileri internette yayılıyor. Shenyang, Kuzeydoğu Çin’deki Liaoning eyaletinin başkentidir. Ayrıca oradaki birliklerin komuta merkezi de Shenyang’dadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.