Çin Yönetimi Ekim Ayında El Değiştiriyor

Tiananmen Kapısı (Feng Li, Getty Images)

Siyasi Skandal, Kongre Tarihini Geciktirdi

Çin devlet dergisi Uluslararası Komünikasyon’da yayınlanan bir makaleye göre 18. Ulusal Parti Kongresi Ekim ayında düzenlenecek.

Normalde yapılacak aktiviteler hakkında bilgi veren Çin Komünist Partisi (ÇKP) bu yıl Ulusal Kongre’nin ne zaman yapılacağı hakkında çok net bilgi vermedi. Parti yöneticileri, her on yılda bir,  gizli iç prosedürlere uygun olarak seçilirler. Yaklaşık iki hafta önce, ÇKP tüm delege listesini açıkladı ancak parti üst düzey yönetiminde olan değişim ile ilgili bilgi vermedi.

Bu ayın başında birkaç devlet yayın organı 18. Parti Kongresi hakkında özel ekler yayınladı. Bu tür yayınlar normalde kongrenin yapılacağı tarihten 1 hafta önce yayınlanırdı.

Analistlerin yaptığı spekülasyonlara göre, Wang Lijun ve Bo Xilai skandalı üst düzey yöneticilerin seçimi konusunda belirsizlik ortamı yarattı. Wang, geçen Şubat ayında Chengdu şehrindeki Amerikan konsolosluğuna sığınmıştı. Raporlara göre Wang, Amerikan konsolosluğu çalışanlarına patronu Bo Xilai’ın işlediği suçları açıkladı. Ayrıca Bo’nun, şu anki Parti Başkan yardımcısı ve ÇKP’nin bir sonraki başkanı olması beklenen Xi Jinping’i devirmek için planladığı ihtilalin de detaylarını açıkladı.

Japon gazetesi Asahi Shimbun’un 26 Ağustos tarihli haberine göre yakın tarihte Parti’nin üst yöneticileri Bo’yu ÇKP’den ihraç etme ve Wang’ın iltica girişimi ile ilgili sorumluluğunu araştırma kararı aldı.

Kongre yaklaştıkça Pekin’deki güvenlik önlemleri de arttı. Bu yıl sadece siyasi skandal olmadı aynı zamanda birçok afet ve toplu protestolar yaşandı. Bu da, bir sonraki liderin tayin edilmesinde beklenmedik bir çok husus yarattı.

Orjinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.