Çin’de 160 Avukat Neden Tutuklandı? İşte Sebepleri

Avukat tutuklamalarına karşı protesto: 12 Temmuz’da  Hong Kong'da Demokrat Parti ve destekçilerinin avukatı olan Albert Ho’nun tutuklanma dalgasına karşı gösteri (Fotoğraf: ANTHONY WALLACE / AFP / Getty)
Avukat tutuklamalarına karşı protesto: 12 Temmuz’da Hong Kong’da Demokrat Parti ve destekçilerinin avukatı olan Albert Ho’nun tutuklanma dalgasına karşı gösteri (Foto: ANTHONY WALLACE / AFP / Getty)

Çin’de avukatlar ve insan hakları savunucularına karşı gerçekleşen tutuklama dalgası, Çin’in eski Başkanı Jiang Zemin’e karşı açılan davalara bir tepki olabilir. Jiang’a karşı açılan dava dalgası sadece 6. haftasında ve şimdiden tarihsel bir boyuta ulaştı: 60.000’den fazla insan şimdiden, toplu katliam ve insanlığa karşı işlenen suçlardan Jiang’a karşı dava açtı!

Avukatlara zulüm

9-14 Temmuz tarihleri arasında Çin’de 159 kişi tutuklandı. Bu kişiler 23 ilden avukatlar ve insan hakları savunucularıdır. Uluslararası Af Örgütü, kişilerin ya direk tutuklandığını ya da bazılarının ifade vermeye çağrıldığını ya da aniden kaybolduklarını bildirdi.

Batı medyasının tahminine göre, bu şüpheli tutuklama dalgasına yeni ”ulusal güvenlik kanunu” sebep oldu. Ancak gözlemciler tarafından, bu büyük çaplı hareket kararının Çin’in 88 yaşındaki eski başkanı Jiang Zemin tarafından alındığı ve onun aktif takipçileri tarafından gerçekleştirildiği varsayılmaktadır.

Avukatların tutuklanması Çin’in görevdeki lideri Xi Jinping’in imajına darbe vurdu. Fakat onun baş düşmanı Jiang’ın bu olay karşısındaki panik tepkisi için her türlü sebep bulunmakta: Mayıs sonundan bugüne kadar 60.000’den fazla savcı ya da Yargıtay kendisine karşı dava açtı. Çin’in eski başkanı Jiang, 1999 yılından beri Falun Gong’a karşı yapılan “toplu katliam”, “insanlığa karşı işlenen suçlar” ve hatta canlı organ hırsızlığı suçlandı. Çin’de tahmini 100 milyon takipçi zulümden etkilendi. Davaları açanlar, doğrudan ya da dolaylı olarak kendileri işkence gören veya sevdiklerini kaybetmiş kişilerdi. Falun Gong zulmü bugüne kadar halen devam etmektedir.

Falun Gong-davalarını temsil eden avukatlar tutuklandı

Tutuklanan avukatlar ve hukuk firması çalışanlarının konuyla olan ilgisi ise dikkat çekici: Çoğu, Falun Gong uygulayıcılarını savunan ve Jiang Zemin’e karşı davaları destekleyen avukatlardı. Pekin Fengrui Hukuk Bürosu’nun tanınmış bir insan hakları avukatı olan Wang Yu, müebbet hapis cezasına çarptırılan Uygurlu ekonomi profesörü İlham Tohti’yi savunduğu için tutuklananlar arasında. 9 Temmuz’da Wang Yu ilk tutuklananlardandı. O, Jiang’a karşı olan bir davada da konuşmuştu. Firma kurucusu Zhou Shifen ve Fengrui personelinin de dahil olduğu toplam 5 kişi götürüldü. Firmanın her yeri arandı. Li Heping’in  hukuk bürosu da baskınlardan etkilendi, o tutuklandı ve o da, uzun bir süre boyunca Falun Gong uygulayıcılarını savunmuştu.

Wang Yu çok cesurdu

Wang Yu, birçok Falun Gong uygulayıcısını ve imza toplayanları savunmuştu. Bunun yanı sıra o, müvekkillerinin serbest bırakılması amacıyla beyin yıkama kampını protesto ettikleri için işkence gören 4 avukatının Jiansanjian davasında da etkin olmuştu.

Maria Zheng ve Rosemarie Fruehauf , Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.