Çin’de “Adaletli Yönetim” Tartışılıyor

Pekin, 20 Ekim 2014 (Greg Baker, AFP/Getty Images)
Pekin, 20 Ekim 2014 (Greg Baker, AFP/Getty Images)

Dün Pekin sokaklarında sıradışı olaylar meydana geldi. Ülke genelinde var olan adaletsizlikler 10.000’den fazla kişi tarafından protesto edildi. Bu olayların meydana geldiği sırada Çin Komünist Parti Merkez Komitesinde “adaletli yönetim” konusunu tartışılıyordu.

Dört gün boyunca, Pekin’de Çin’in üst düzey 200 yöneticisi bir araya geliyor. 20-23 Ekim tarihlerinde, dördüncü genel kurul oturumu gerçekleşiyor.

Çin iktidarı kapalı kapılar ardında toplandı ve odak noktasında “adaletli yönetim” vardı. Merkez Komitesinin düzenlediği, dört günlük konferans basına kapalı yapılıyor.

Devlet medyasının haberine göre konferans sırasında, Zhou Yongkang’ın kaderi hakkında da karar verilecek. Zhou Yongkang eski siyasetçi ve Politbüro Daimi Komitesi eski üyesi. Yongkang, şu an yolsuzluk iddiaları yüzünden soruşturma altında.

Parti, hakkında bir karar verecek ve ölüm cezasına çarptırılma ihtimali de var.

Merkez Komitesi toplantısında vergi reformu ve askeri alanda yüksek düzeyde personel değişikliği gibi  diğer önemli konular da elle alınıyor.

20 Ekim, Komünist Parti oturumunun ilk günüydü ve 10.000 vatandaş Halk Kongresi Ofisi, Şikayet Ofisi, Disiplin Denetim Komisyonu önünde memnuniyetsizliklerini dile getirdi. Bu yükselen sosyal hoşnutsuzluk yüzünden Komünist Partisi, hukukun üstünlüğü hakkında konuşmak için bir araya geldi.

Tamamlanmamış istatistiklere göre Çin’de 2014 Ocak-Eylül aylarında 15.548 toplumsal protesto olayları (ortalama günde 56.9 protesto) meydana geldi.

Ayrıca Sincan’da ve Hong Kong’da yerel yönetim kitlesel olarak halk tarafından protesto edildi. Komünist Parti uyguladığı sıkı yönetim politikasına rağmen, Çin’i nasıl adalet ile yönetmeyi düşünüyor doğrusu bu bir gizem olarak kalmaya devam edecektir. Ya Adaletle idare edilecek? Ya da şiddete devam?

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.