Çin’de Bir İlk: Öldürülen Falun Gong Uygulayıcısının Ailesine Tazminat Ödendi

Xu Chensheng’in gençlik fotoğrafı. O, 2012 yılında, 47 yaşındayken işkence sonucu öldü. (Fotoğraf: Minghui.org)

Bir anne Çin polisi tarafından ölesiye işkence gördü. Ailesi, devletten tazminat aldı ve bunun bir ilk olması vesilesiyle çok önemli. Bu tazminatın verilmesinde kamuoyunun ve toplumun baskısı çok önemliydi.

Çinli bir Falun Gong uygulayıcısı olan Bayan Xu Chensheng, broşür dağıttığı için 2012 yılında öldürüldü. Dağıttığı broşürler ise, Çin devletinin senelerdir işlediği insan hakları ihlalleriyle ilgiliydi. Ölümünden bu yana Xu Chensheng’in ailesi adalet ve tazminat için mücadele ediyor.

Xu Chensheng’in cesedi. (Fotoğraf: Minghui.org)

Xu Chensheng, 16 Mayıs 2012 tarihinde öldüğünde henüz 47 yaşındaydı. Öldüğü gün polis karakolunda 12 saat sorguya çekilmiş ve işkenceye maruz kalmıştı. Yetkililer onun “ani hastalık” sebebiyle öldüğünü duyurmuşlardı. Bu olay milyonlarca insanın yaşadığı Hunan Eyaletinin Chenzhou Şehrinde meydana geldi. Çin devletinin 1999 yılında Falun Gong’u (çok popüler bir qigong sistemi) devletin bir numaralı düşmanı ilan ettiğinden beri, bu olayla benzerlik taşıyan binlerce vaka yaşandı. Minghui web sayfası bu konu hakkında detaylı bilgi sunmaktadır.

Xu Chensheng’in olayını farklı kılan ise, 2016 yılının sonuna doğru bir mahkemenin Xu’nun ailesine 40.000 Euro (319.000 Yuan)  tazminat ödemeye karar vermesiyle gerçekleşti. NTD TV’nin bir haberine göre, bu para aileye ödendi.

Ailenin muazzam bir kamuoyu baskısı oluşturması bu davanın kazanılmasındaki en büyük etken oldu.

Komşular olayın gerçek iç yüzünü öğrendikten sonra, çok büyük bir tepki gösterdiler.

İlk baştan itibaren, Xu’nun ailesi resmi otopsi raporunu sorguladı ve bağımsız bir otopsi raporu istedi, fakat polis, savcılık ve mahkeme buna izin vermedi.

Bunun üzerine aile, bir kampanya başlattı ve Falun Gong uygulayıcıların yardımıyla her yerde Xu’nun ölüm koşullarını sorgulayan ve ölümünden sorumlu memurların entrikalarını gün yüzüne çıkaran broşürler dağıttı.

Komşular Xu’nun başına gelenleri ve olayın gerçek iç yüzünü broşürü okuyarak öğreniyor. (Fotoğraf: Minghui.org)

Bu hikayeden haberdar olan yerel sakinler, Xu’nun cesedinin bağımsız bir otopsi ile tekrardan incelenmesini talep etti. Bu olayla ilişkisi olan tüm yetkililer aniden büyük bir kamuoyu baskısıyla karşı karşıya kaldılar. Polisler “mahalle” güvenliğini sağlamak için bölgeye sevk edildi, fakat komşuların kritik ve yoğun soru bombardımanları yüzünden orayı terk etmek zorunda kaldılar.

Avukatlar bu kararın çıkmasında ailenin kararlılığı ve mahalle desteğinin büyük rol oynadığını düşünüyorlar. Bu dava gelecekteki, benzer davalar için de bir emsal teşkil edecek.

Gestapo Benzeri Zulüm

1999 yılından bu yana polis gözetimindeki binlerce Falun Gong uygulayıcısı öldü. Bunlardan 4.114’ünün ölümü kesin olarak belgelendi. Ancak, mağdur Falun Gong uygulayıcılarının sayısının bundan kat kat daha yüksek olduğu biliniyor.

Falun Gong zulmü eski Çin devlet başkanı ve parti lideri Jiang Zemin’in emriyle 1999 yılında başlatıldı. O “Bir uygulayıcı işkence sonucu öldüğünde bunu intihar olarak sınıflandırın” emrini vermişti. Onun başlattığı bu kampanya baştan beri hukuksuz ve insan haklarına aykırı bir durumdu ve Çin hukuk sistemi ile bağdaşmıyordu. Fakat buna rağmen polis ve yargı buna dahil edilmiştir. Bunun mümkün kılınmasındaki en büyük etkenlerden biri ise, Gestapo benzeri bir oluşum olan 610 Ofisi’nin kurulmasıydı . 610 Ofisi emirler veriyor ve polis ve yargı ise bu emirleri uyguluyordu.

NTDTV çalışanı ve bir Çin uzmanı olan Heng He, Xu’nun hikayesini şu şekilde yorumladı: “Bildiğimiz üzere, ilk defa bir Falun Gong uygulayıcısına ölüm tazminatı ödendi. Bu aslında tüm Falun Gong uygulayıcılarının gördüğü zulümden sorumlu parti yetkilileri için bir uyarı niteliği taşımaktadır.

“Diktatörlük Mekanizmaları Çökecek”

Avukat Theresa Chu da olayı benzer şekilde yorumladı. Chu, zulüm kurbanları ve devletin keyfi uygulamalarına maruz kalmış tüm Çinli vatandaşların devletin tüm kademelerinden tazminat talep etmeleri tavsiyesinde bulundu.

“Jiang Zemin Çin devletinin tüm mekanizmalarını kullanarak bu zulmü başlattı. Bu yüzden, kurbanların aileleri ve mağdurlar, Jiang Zemin’e dava açmalı ve devletten tazminat talep etmeliler” diye ekledi Chu.

“Bu olaylara karışan ve direk olarak şiddet uygulayan tüm suçlular eylemlerinin hesabını vermeli. Ayrıca kurbanların polisin yasadışı eylemlerinden dolayı tazminat almaları gerekir.”

“Komünist Parti tarafından zulüm gören tüm Çin vatandaşları asla umutsuzluğa kapılmamalı. Hakklarını aramaktan asla vazgeçmemeliler. Birbirlerine destek olmalı ve haklarını aramaya devam etmeliler,” diye vurguluyor Chu.

Chu, “Çin’deki bu yeni eğilim devam ettiği takdirde, diktatörlük mekanizmalarının daha fazla muhafaza edilmesi artık mümkün olmaz ve bu da diktatörlüğün sonunu getirir diye tahmin ediyorum” diyerek sözlerine ekledi.

Ivan Pentchoukov, Nancy McDonnell ve Rosemarie Frühauf, The Epoch Times

  • Beden ve zihin gelişimine yönelik bir qigong uygulaması olan Falun Gong (Falun Dafa) hakkında daha detaylı bilgi için: http://tr.falundafa.org/

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.