Çin’de Dokuz İl GSYH Oranını İki Katına Çıkarmak İstiyor Ama…

Bir işçi, lüks hayrimenkul projelerinin reklamı önünde duruyor. Şangay 0cak 2011.  Ulusal Halk Kongresi Daimi Komisyonu Başkan Yardımcısı illerin önümüzdeki beş yıl içerisinde GSYH oranlarını iki katına çıkarma düşüncesinin üzerine soğuk bir su döktü.

Chen Changzhi, Pekin’de yapılan “İki Konferans” sırasında, Ningxia ilinin devlet iş raporu üzerine yapılan bir grup tartışmasında konuştu. Changzhi, en son yaptığı yolculuklarda dokuz ilin GSYH oranlarını iki katına çıkarmak için oldukça istekli olduklarını söyledi. Bu durumdan şaşkına dönmüş olduğu gözlendi.

Changzi raporlara göre konuşmasına şöyle devam etti: “Bazı yerlerde gelişim oldukça hızlı ve şimdi GSYH oranlarını iki katına çıkarmak istiyorlar. Kaynaklarınız ve çevreniz bunu kaldırabilir mi? Bunu düşünmeliyiz”

Diğerler katılımcılarda GSYH’nın herşey olmadığını, 2005 yılından beri Çin’de kişi başına düşen GSYH’nın iki katından daha yükseğe çıktığını ama insanların kendilerini iyi hissetme oranlarının bununla birlikte artmadığına dikkat çekti.

5 Mart tarihindeki haftasonu iki saat boyunca okuduğu iş raporu sırasında Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çin rejiminin 2011 ekonomik büyüme raporunun yüzde sekiz civarında hedeflendiğini açıkladı. Bu senenin en önemli konusunun, hızlı ekonomik büyümeden feragat etmeden enflasyon ile savaşmak ve aktif bir iş pazarının oluşturması olduğuna dikkat çekti.

Chen Changzi de aynı düşünceleri şöyle ortaya koydu: “Yerel yetkililerin başarısı yalnızca GSYH içinde yatmamalı. Çevrenin korunması, enerji azaltımı ve ekonomil gelişimin etkililiği ne olacak? Bunlar da aynı zamanda başarıdır. Etkililik üzerinde çalışmadan ne kadar hızlı gelişirseniz, o kadar kaynaklarınızı sarf edersiniz.”

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun Uluslararası Dayanışma Merkezi Genel Müdürü Zhang Xiaochong, 2010 Yıllık İlk Düşük Karbon Yenilik Forumu’nun Ulusal Dayanışma Forumu’nda çok öenmli bir konuşma yaptı.

Zhang Xiaochang konuşmasında, Çin’in GSYH’nın global GSYH’nın %8’i olduğunu ama Çin’in dünya kaynalarının %18’ini, çeliğinin %44’ünü ve betonunun %53’ünü tükettiğini söyledi. Kaynakların bu şekilde çok yüksek miktarlarda tüketilmesinin ve bunun sonucunda meydana gelen çevresel etkinin, Çin’in uzun vadeli kalkınmasını problemli bir hale getirdiğini söyledi.

GSYH ve Mutluluk birbirine zıt

 

Yangzi Gece Haberleri 4 Mart gecesi Nanjing Üniversitesi başkan yardımcısı ve Çin Halkı Politik İstişare Konferansı (CPPCC) Ulusal Komite üyesi olan Chen Lingfu’nun, bir CPPCC toplantısında Çin’in kişi başına düşen GSYH 2005 yılından itibaren ikiye katlanmasına rağmen insanların mutluluğunun ikiye katlanmadığını söylediğini duyurdu. Konaklama, tıbbi bakım, eğitim, pansiyonlar, iş bulma, gelir dağılımı ve diğer konular hala olduğu gibi duruyor.

Chen, “İhtiyacımız olan bütün insanların GSYH’dan daha çok somut yarar sağlamalardır” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.