Çin’de Fosilleşmiş Yumuşak Dokulu Deniz Canlısı Bulundu

Bilim adamları Çin’de yumuşak dokuluları korunmuş fosil buldular. (Profesör Derek Siveter/Oxford Üniversitesi)

Çin’in Yunnan bölgesinde 525 milyon yıllık yumuşak dokulu deniz canlısı keşfedildi.

Bilim adamları bulunan fosillerin ‘pterobranch hemichordates’ adını verdikleri gruba dahil olduklarını belirtiyorlar. Bu deniz canlıları, kendi salgılarından oluşan katı boruların içinde yaşıyorlar ve beslenme eylemini gerçekleştiren ince kıl şeklinde dokunaçları var. Bu canlılar yaklaşık 380-490 milyon yıl önce çoğunlukla denizlerde bulunuyordu, şimdi ise sadece bilinen  30 çeşit ‘pterobranch’ bulunuyor.

Bulunan fosil, benzer canlılar için antik biyolojiye güzel bir örnek oluşturuyor. Daha önce bulunan fosillerin sadece oluşturdukları katı boruların detayları görülebilirken, bunda ise korunmuş bir şekilde yumuşak dokuları da görülebilmekte.

İngiltere’deki Leicester Üniversitesi’nden David Siveter yaptığı basın açıklamasında, bulunan canlıların hayranlık verici şekilde korunmuş olan yumuşak dokularının, antik biyolojiye eşsiz bir içgörüş sağldığını belirtiyor.

Bulunan fosile ‘bulutların ötesinde tüylü miğfer’ anlamına gelen ‘galeaplumosus abilu’ adı verildi. Yunnan ise ‘bulutların güneyi’ anlamına geliyor.

Orjinal ingilizce metin

 

Yoruma kapalı.