Çin’de İşkence: Sıra Hristiyanlara mı Geldi?

ChinaHouseChristians_457190316-676x450
Pekin, Çin- 12 Ekim’de Çinli Hristiyanlar bağımsız bir yeraltı Protestan kilisesinde dua ederken. Ateist Çin rejimi, Hristiyanlar üzerinde baskı kuruyor ve sadece devlet-onaylı kiliselerde ibadete izin veriyor (Kevin Frayer/ Getty Images)

Çin’de Hristiyanlar tehlike sınırlarına yaklaşıyor: Hristiyanlık ülkede giderek popüler oluyor ve bu da Çin Komünist Partisi ateist yönetimi için büyük bir sorun teşkil ediyor.

Çin’de şu an 100 milyona yakın Hristiyan olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı oldukça önemli. Geleneksel Çin meditasyon sistemi olan Falun Gong 100 milyondan fazla insan tarafından uygulandığı tespit edilince, Çin hükümeti 1999 yılında Falun Gong’u yasaklamış ve o tarihten beri uygulayıcılara karşı şiddetli zulüm uygulamıştır.

Hristiyanlarda da benzer bir durum söz konusu. Şu an toplam Hristiyan sayısının Çin Komünist Parti üye sayısı olan 85 milyonu geçtiği tahmin ediliyor. Son zamanlarda, Çin rejimi Hristiyanlara karşı baskıyı iyice artırdı.

New York Daily haberine göre, Çin rejiminin Zhejiang eyaletinde Noel akşamı 400’den fazla kilisede haçları söktürdüğü belirtiliyor. Aynı habere göre, Noel haftasında Zhejiang’ın Wenzhou şehrinde Çin rejimi anaokulu ve okullarda Noel kutlamalarını yasakladı.

Çin’de zulüm gören diğer önemli bir grup ise Uygur Türkleri. Uluslararası medya haberlerine göre, geçtiğimiz Ramazan ayında Müslümanların yaşadığı Sincan bölgesinde baskılar giderek artmış, yetkililer oruç tutmayı yasaklamış, kıyafet, seyahat ve toplantılara kısıtlamalar getirmişti. Ramazan boyunca, öğrencilerin ve kamu çalışanlarının oruç tutması yasaklanmış ve orucu bozmaları için beslenmeye zorlanmışlardı. Yetkililer, ayrıca, 18 yaş altındaki çocukların camiye girmesini yasaklamış ve din eğitimi almasını yasadışı ilan etmişti.

İnsan hakları grupları, her yıl özellikle Ramazan ayı boyunca Çin hükümetinin İslam kimliğini yok etmeye çalıştığını iddia etti.

Guo Feixiong ve Gao Zhisheng gibi ünlü insan hakları avukatları, Çin’de din ve inanç özgürlüğü için mücadele vermiş ve bu sebepten dolayı hapse atılmış ve uzun yıllar işkence görmüşlerdir.

Falun Gong (Falun Dafa) Hakkında:

İnsan hakları avukatlarının ifadelerine göre, Çin’de zulüm gören en büyük grup Falun Gong uygulayıcılarıdır.

Falun Gong “doğruluk, merhamet, hoşgörü” ilkelerinin rehberliğinde zihin ve beden gelişimi sağlayan geleneksel Çin meditasyon (qigong) uygulamasıdır. Beş takım egzersizden oluşur. 114 ülkede, her yaştan milyonlarca insan tarafından serbestçe uygulanmaktadır. Sağlık üzerindeki olumlu etkileri, bilimsel sertifikalar ile onaylanmıştır.

Falun Dafa ilk olarak, 1992 yılında halka açıklanmıştır. İlk yıllarında Çin hükümetinin desteklediği ve ödüller verdiği bu uygulama sistemi, uygulayıcı sayısının Çin’de 100 milyonu geçmesi ve Çin Komünist Partisinin üye sayısını aşması ile yasaklanmıştır. Yüz binlerce insan yasal anlamda hiçbir suç işlememiş olmasına rağmen tutuklanmıştır. Toplama kamplarına götürülen insanlardan kan ve doku örnekleri toplanmış ve böylece Çin hükümetinin 1999’dan günümüze kadar devam ettirdiği yasa dışı organ ticareti başlamıştır. Çin’de genç ve sağlıklı Falun Dafa uygulayıcılarının organlarının yasadışı yollarla alınıp devlet hastanelerinde satıldığı, artık tüm dünya tarafından bilinmektedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.