Çin’de Lüks Tüketim Yavaşladı

Çin’in lüks ürünler piyasası durgun, aynı ticaret fuarında satılan iki lüks Tibet mastiff gibi (Fotoğraf: STR/AFP/Getty Images)
Çin’in lüks ürünler piyasası durgun, aynı ticaret fuarında satılan iki lüks Tibet mastiff gibi (Fotoğraf: STR/AFP/Getty Images)

Çin’de lüks ürünlere olan talep azalıyor. Ünlü markalar karlarında düşüş kaydetmeye başladı. Örneğin dünyaca ünlü Prada markası Çin’de yüzde 20 oranında kar kaybı yaşadı.

Çin’deki genel ekonomik durgunluk ve Çin genelinde daha az lüks ürün tüketiliyor olması büyük markaları olumsuz yönde etkiliyor.

Guangzhu’da yayınlanan bir gazete haberine göre, yüzde olarak tek veya çift haneli kar kaybı yaşayanlar arasında Louis Vuitton, Gucci, Rolex, Omega, Burberry, Bally gibi büyük markalar yer alıyor.

Sadece Anakara Çin’de bu durgunluk yaşanmıyor. Yurtdışına giden Çinli turistler de alışveriş sırasında daha az lüks ürün tercih ediyor. Örneğin, Avrupa’da Çinlilere yapılan KDV iadesi rakamlarına bakıldığında 2012 yılında %57 artış yaşanırken 2013 yılında artış rakamı %18’e düştü.

Çin’in yıllık raporunda, 2013’de lüks malların %3 oranında arttığı belirtiliyor. 2012 yılında %7 oranında bir büyüme söz konusuydu. Çinliler 2013 yılında lüks ürünler için 102 Milyar ABD doları harcamış. 2014’de %2 oranında bir büyüme bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.