Çin’de Vergi Teşviki Araba Satışlarını Fırlattı

Buick arabalar GM'nin Wuhan'daki Hubei ilinde bulunan araba fabrikasında monte edilirken. Ocak 2015 (STR/AFP/Getty Images)
Buick arabalar GM’nin Wuhan’daki Hubei ilinde bulunan araba fabrikasında monte edilirken. Ocak 2015 (STR/AFP/Getty Images)

Çin yolcu arabalarındaki satışlar Temmuz ayında geçen seneye göre önemli oranda artış gösterdi – bu artış üç yıldan beri görülen en yüksek oran.

Bu etkileyici hızlanma küresel otomobil üreticilerinin büyümesinin geçici olarak da olsa yolunu kesti – özellikle A.B.D. otomobil sektörünün. Ama Çin’deki satışlardaki ani artış geçen seneki sıkıntılı ekonomik gerilemeye bağlı olarak ve araba satışlarının büyük bir çoğunluğunun devletin eliyle olmasından dolayı  ümit verici gözükmüyor.

Çin Otomobil Üreticileri Derneği’nin (CAAM) geçen hafta yayınladığı verilere göre yolcu araçlarının satışı Temmuz ayında geçen seneki orana göre yüzde 26 artarak 1.6 milyon adete ulaştı ve yılbaşından böylece bugüne kadarki birleşik büyüme oranını yüzde 10’nun altına getirdi. .

tı Sales of passenger vehicles jumped 26 percent in July from the prior year to 1.6 million units, sending the combined year-to-date growth rate to under 10 percent, according to data from the China Association of Automobile Manufacturers (CAAM) released last week. 1.6 milyon rakamı hem yerli hem de yabancı marka araç satışlarını içermekte.

Pazar Sayıların Gösterdiği gibi Ümit Verici Değil

 Son Temmuz ayının zayıf satışları baz alındığında, Temmuz 2016’ının satışlarının patlama yapması beklenirdi.

With last July’s weak sales being an outlier, July 2016 auto sales were expected to bounce.

Geçtiğimiz yaz, Çin mali pazarı mali krizden sonra hisse senetlerinde yaşanan en büyük gerilemeyi yaşadı.  2015 Temmuz ayında, Şangay Borsa Bileşik Endeksi yüzde 14 düştü ve bu durum tüketici güvenin sarsarak harcama gücünü zayıflattı. 2015 Temmuz döneminde bu eğilimi yansıtarak teslim edilenler 1.52 birim oldu ve bu sayı 2014 ile kıyaslandığını yüzde 7.1 daha düşüktü.

Veriler aynı zamanda yolcu arabaları satışının büyük çoğunluğunun – yüzde 70 – motorları 1.6 litre ya da daha düşük motorlarla değiştirilmiş araçlar olduğunu ortaya koydu. Küçük motorlu araçların satışı Temmuz ayında geçen seneye göre yüzde 38.6 yükseldi.

Rakamlar hükümet teşvikleri sayesinde yapay olarak arttı. 2015 Ekim’inde başlayan Çin’in otomobil teşvik planının bir parçası olarak bu küçük motorlu araçların alıcıları yüzde 50 oranında satın alma vergisi indiriminden yararlandı. Teşvik ulusal çapta yeni arabalarda yüzde on olan satın alma vergisini yüzde beşe düşürdü.

Orta sınıf tüketicilerinin küçük motorlu araçlara olan hareketi yanında geriye kalan tüketiciler daha geniş SUV araçlara yöneldi. Temmuz ayının araç satışlarında, SUV modeller toplan yolcu aracı satışlarının yüzde 35’ine tekabül etti ki bu da geçen seneye oranlar yüzde 45 bir artış anlamına geliyor.

Çin’in sönük ekonomik büyümesi beklentileri araba satışlarının sürmesi için baskı uygulasa da araba satış büyümesinin yılın sonuna doğru sona ereceği bekleniyor. Son iki haftada, enflasyon verilerinden özel yatırımlara kadar yayınlanan ekonomik göstergeler  2016 yılının geri kalanında hızlı bir ekonomik yavaşlamaya işaret ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.